Informacje

Najstarszy fortepian w Gdańsku

InfoGdansk
5 lipca, 2022
Zdjęcie: Najstarszy fortepian w Gdańsku. Źródło: Muzeum Gdańska.

Unikatowy fortepian powstał około 1830 roku i jest najstarszym takim instrumentem w Gdańsku.

W 2019 roku w nie najlepszym stanie trafił pod opiekę Muzeum Gdańska i dzięki fachowej konserwacji w pracowni Andrzeja Włodarczyka odzyskał stylowy wygląd oraz głęboki i czysty dźwięk.

Najstarszy fortepian w Gdańsku znajduje się w zabytkowym Dworze Artusa

Na miejsce budowy unikatowego instrumentu wskazuje widoczna nad klawiaturą tabliczka znamionowa. Napis „I. Bernhardt Wiszniewski Carthauserhof 1013” nie pozostawia wątpliwości – fortepian powstał w pracowni Wiszniewskich działającej wtedy przy ul. św. Ducha 126 w Gdańsku.

Jacob Bernhardt Wiszniewski pracował w Gdańsku od 1825 roku i zaopatrywał w znakomite instrumenty dwór królewski i arystokratyczną klientelę państwa pruskiego. Jako fachowiec wybitnej klasy był też wzywany do naprawy słynnych organów oliwskich w pocysterskiej świątyni. Jego wytwórnia należała do największych w Prusach i eksportowała instrumenty m.in. do Liverpoolu, Irlandii, Amsterdamu i Ameryki.

Opisywany fortepian został odnaleziony i właściwie rozpoznany w 2019 roku, po wymagających fachowej wiedzy pracach konserwatorskich trafił do przestronnego wnętrza muzealnego Dworu Artusa.

Wkrótce potem z wykorzystaniem fortepianu odbył się koncert w wykonaniu pianisty jazzowego Sławka Jaskułke, którym uświetniono obchody 50-lecia powstania Muzeum Gdańska.

Koncert „Fantazja o dawnym Gdańsku”

Na najstarszym gdańskim fortepianie wykonywane będą koncerty uświetniające ważne dla miasta uroczystości. Instrument przyda się też w cyklach koncertowych z udziałem muzyków polskich i zagranicznych.

W październiku 2020 roku do opisywanego fortepianu zasiadł utytułowany dr Maciej Gański. W odegranym koncercie „Fantazje o dawnym Gdańsku” wykonał utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ferenca Liszta, Jacoba Arcadelta oraz Fryderyka Chopina. Muzyk wydobył z instrumentu melodie doskonale pasujące do wielkiego i ogromnym wysiłkiem zrekonstruowanego wnętrza Dworu Artusa.

Dr Maciej Gański jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku, jako znakomity i utytułowany pianista wystąpił na kilkuset koncertach na całym świecie.

Wnętrze Dworu Artusa obfituje w wybitnej klasy dzieła sztuki. W północno-wschodnim narożniku znajduje się największy renesansowy piec w Europie. Wysoka na prawie 11 metrów konstrukcja składa się z ponad pięciuset ozdabianych kafli. W pobliżu pieca zobaczyć można św. Jerzego walczącego ze smokiem – bezcenna i wybitna rzeźba powstała pod koniec XV wieku w warsztacie Hansa Brandta.

Zobacz też: Gdańsk: Czy kasa fiskalna do gastronomii czymś się różni?

Niedawno w zabytkowym wnętrzu zagościł Kraken, ciekawe dzieło sztuki współczesnej wykonał Oskar Zięta – designer o dorobku znanym na całym świecie.