Niedaleko

Muzeum Ziemi Usteckiej

InfoGdansk
14 grudnia, 2021
Zdjęcie: Muzeum Ziemi Usteckiej.

Ustka od dawna jest jedną z najpopularniejszych bałtyckich destynacji turystycznych, o czym przekonują wakacyjne tłumy na tutejszych plażach i bulwarach.

Po zakończeniu II wojny światowej nastąpiła całkowita wymiana lokalnej ludności, po upływie kilkudziesięciu lat narodziła się potrzeba ustalenia własnej lokalnej tożsamości i również merytorycznie ciekawej promocji tego obfitującego w atrakcje regionu. Stąd pomysł organizacji lokalnej placówki muzealnej, opowiadającej o tutejszej historii oraz ważnych dla mieszkańców tematach i wydarzeniach.

Muzeum Ziemi Usteckiej powstało z inicjatywy lokalnych społeczników i miłośników regionu

Historia tej inicjatywy sięga początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, gdy staraniem grupy społeczników powstało Towarzystwo Przyjaciół Ustki. Zrzeszeni działacze zajmowali się promocją ziemi usteckiej, popularyzacją wiedzy o regionie, wsparciem rozwoju turystyki – zatem aktywności i obszarów działania nie brakowało.

Z inicjatywy wspomnianego towarzystwa w 1995 roku w Bałtyckiej Galerii Sztuki odbyła się wystawa dotycząca pięćdziesięciu lat dziejów powojennej Ustki. Zaprezentowane zbiory i opisy spotkały się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców, pozytywny odbiór potwierdził potrzebę organizacji placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia.

Wkrótce potem w pobliżu nabrzeża portowego rozpoczęła się budowa muzealnej siedziby. Przy ul. Marynarki Polskiej rosła replika XVIII-wiecznego budynku o konstrukcji ryglowej.

Zobacz też: Rejsy turystyczne w Ustce

W temat budowy usteckiej placówki muzealnej zaangażowali się lokalni sponsorzy, wykorzystano też finansowe wsparcie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Usteckiej odbyło się 27 czerwca 2000 roku, od tej pory opisywana placówka jest ważnym ośrodkiem lokalnej promocji i kultury.

Wystawa w Muzeum Ziemi Usteckiej

Muzealna wystawa stała dotyczy historii Ustki od XIX stulecia do czasów współczesnych.

Warto popatrzeć na dawne fotografie, przedmioty codziennego użytku i zabytki techniki. Wśród nich prawdziwe unikaty: pralki bąbelkowe tzw. dzwony, przedwojenny sprzęt fotograficzny i szykowny strój kąpielowy z początku XX stulecia.

Sporo eksponatów dotyczy powojennej działalności Stoczni „Ustka”. Wspomniany zakład w latach 70-tych ubiegłego stulecia zatrudniał prawie 2 tysiące osób, budowano w nim znakomite kutry rybackie, holowniki, jednostki szkolne i kutry trałowe.

W opisywanym muzeum zobaczyć więc można kolekcję modeli statków zbudowanych we wspomnianym ośrodku stoczniowym. Uwagę przyciąga też zbiór rzeźb i obrazów autorstwa Michała Stroińskiego – związanego z regionem znakomitego artysty i nauczyciela.

W Muzeum Ziemi Usteckiej odbywają się też ciekawe wystawy czasowe, z wielkim zainteresowaniem spotkały się na przykład wystawy „Kolej w miniaturze – 140 lecie linii kolejowej Ustka – Piła” oraz „Modna Ustczanka w PRL”

Zatem w stosunkowo krótkim czasie powstało w Ustce kilka wartych uwagi placówek o muzealnym charakterze. Oprócz opisywanego w tym miejscu Muzeum Ziemi Usteckiej warto też odwiedzić Muzeum Chleba (ul. Marynarki Polskiej 49) oraz Park Historii Twierdza Ustka – bunkry Blüchera – działalność tej placówki dotyczy militarnych wątków usteckiej historii.

INFORMACJE
Muzeum Ziemi Usteckiej;
Marynarki Polskiej 62A, 76-270 Ustka;
muzeumustka.pl/
Galeria Muzeum Ziemi Usteckiej w Ustce - fotografie