Misia Uszatka przedstawiać nie trzeba. Sympatyczny pluszak z oklapniętym uszkiem przez długie dekady bawił i uczył najmłodszych widzów w Polsce i na całym świecie. Pluszowa postać na stałe zagościła w pamięci wielu pokoleń. Miś Uszatek patronuje przedszkolnym placówkom, doczekał się również pomnika, a nawet emisji kolekcjonerskich monet ze swoją podobizną.
Ilustracje z Misiem Uszatkiem w Nadbałtyckim Centrum Kultury
Sympatyczny miś narodził się dzięki współpracy pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Pierwszy z nich opracował głęboko przemyślane teksty kolejnych bajkowych odcinków, natomiast Zbigniew Rychlicki oprawił uszatkowy świat w barwną i zapadającą w pamięć szatę graficzną.
Ilustracje powstawały od 1957 roku i były publikowane w kolejnych numerach czasopisma „Miś” oraz w tomach książek o przygodach Misia Uszatka.
Miś Uszatek jako połączenie Kubusia Puchatka i zakorzenionej we wschodniej kulturze amorficznej postaci sprawiedliwego niedźwiedzia błyskawicznie zyskał sympatię najmłodszych czytelników. Kilkanaście lat po zakończeniu wojennego dramatu dzieci zostały zaproszone do świata wypełnionego ciepłem, lekką beztroską, ale też wychowawczo zabarwioną zabawą.
Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Rychlickiego (syna artysty) w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim zobaczyć można prawie 100 oryginałów prac z Misiem Uszatkiem wykonanych przez wybitnego ilustratora. Ilustracje przenoszą w świat dzieciństwa i przypominają o przyjaźni z Uszatkiem, Prosiaczkiem, Zajączkiem i psem Kruczkiem.
Na najmłodszych zwiedzających czeka też kącik z pluszowymi bohaterami legendarnej bajki.
Formułę wystawy ciekawie poszerzają warsztaty i oprowadzania kuratorskie, plan poniżej:
21 stycznia, godz. 11.00-16.45
Misiowa sobota dla dzieci i dorosłych
11.00-12.30. „Gawra Misia Gawrysia”
Prowadzenie: Agnieszka Żelewska
warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami
13.00-14.30. „Misiowe miasteczko”
Prowadzenie: Agnieszka Żelewska
warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami
15.00-15.45. „O przygodach Misia Uszatka”
Czyta: Violetta Seremak-Jankowska
16.15-16.45. „Co robią misie wieczorową porą?”
Oprowadzanie kuratorskie: dr Krystyna Rybicka
4 marca, godz. 11.00-13.00
Pożegnanie z wystawą
11.00. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie z tłumaczeniem na PJM. Prowadzenie: dr Krystyna Rybicka
13.00. Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją. Prowadzenie: Monika Konca.
Wstęp – bilety w cenie 10 zł na warsztaty z Agnieszką Żelewską, na pozostałe wydarzenia i na wystawę – wstęp wolny.
Miś Uszatek – legenda polskiej dobranocki
Zbigniew Rychlicki był przez wiele lat związany z wydawnictwem Nasza Księgarnia. Artysta wykreował też inne pamiętane do dzisiaj bajkowe postacie: Plastusia oraz słonia Dominika z bajki „Proszę słonia”.
W 1982 roku ilustrator otrzymał prestiżową nagrodę im. Hansa Christiana Andersena przyznawaną przez IBBY – Międzynarodowy Komitet do spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży.
Sympatyczny Miś Uszatek nie zwalniał tempa. W 1975 roku w wytwórni „Se-ma-for” ruszyła produkcja lalkowego serialu animowanego . Projekty postaci i scenografii opracował Zbigniew Rychlicki, a fantastycznego podkładu lektorskiego użyczył Mieczysław Czechowicz.
Bajka znakomicie wpisała się w ówczesne zapotrzebowanie. Miś Uszatek ze swoimi ciepłem i mądrością był przyjacielem, jakiego każde dziecko chciało mieć.
Do 1987 roku powstały 104 serialowe odcinki. Bajka stała się też największym hitem eksportowym w dziejach Telewizji Polskiej, bo przygody sympatycznego misia bawiły i uczyły dzieci w wielu krajach na świecie, między innymi w Finlandii, Portugalii i dalekiej Japonii. W kraju kwitnącej wiśni Miś Uszatek występował jako „Oyasumi Kuma-chan”.
W 2016 roku wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało książkę „Miś Uszatek” zawierającą wcześniejsze tomy opowiadań i komplet ilustracji, w ten sposób uhonorowano 60. urodziny pluszowej postaci.
Wystawa „Miś Uszatek. Oryginały ilustracji Zbigniewa Rychlickiego:
Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratusz Staromiejski;
ul. Korzenna 33/35, 80-851 Gdańsk;
Wystawa do 6 marca 2023 r.
Wstęp wolny