Impreza już się odbyła

Imprezy

Skandynawska zima w Nadbałtyckim Centrum Kultury

InfoGdansk
3 stycznia, 2019

Zapraszamy na spotkanie z zimową Skandynawią. Znawcy i wielbiciele północnych krajów opowiedzą o obyczajach naszych sąsiadów znad Bałtyku, będzie też można spróbować szwedzkich smakołyków i wziąć udział w warsztatach języka norweskiego. Dla dzieci natomiast przygotowaliśmy spotkanie z rodziną bajkowych trolli z Islandii. Będą one również mogły ozdobić pierniczki i stworzyć dekoracje do domu w klimacie skandynawskim.

Skandynawskie spotkania w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

11:00 Zima w Finlandii
Bartłomiej Jańczak, skandynawista i miłośnik Finlandii opowie o zwyczajach zimowo-bożonarodzeniowych tego kraju. Zdradzi między innymi, czym są himmeli i co Święty Mikołaj ma wspólnego z koziołkiem bożonarodzeniowym.

12:00 Kuchnia szwedzka
Aldona Hartwińska, autorka bloga poFIKAasz – o Szwecji po polsku, zaprezentuje zimowe smakołyki szwedzkiej kuchni, która całą zimę pachnie cynamonem, szafranem i gloggiem. Będzie też można spróbować!

12:30-13:00 Norweski od święta – zapisy
Magdalena Szczepańska ze szkoły językowej Trolltunga poprowadzi warsztat z języka norweskiego, będzie o zimie i o Świętach (na warsztat obowiązują zapisy).

DLA DZIECI

11:00 Trollscy z Islandii
Magdalena Zawadzka-Sołtysek, autorka książki dla dzieci „Trollscy” opowie dzieciom (i rodzicom, jak będą mieli ochotę) o islandzkich trollach oraz związanych z nimi tradycjach świątecznych.

12:00-14:00 Warsztaty (wiek: 7+) – zapisy
Pod wodzą miłych lektorów ze szkoły językowej Trolltunga dzieci będą mogły ozdobić pierniczki i wykonać ozdoby do domu w klimacie skandynawskim – gwiazdy, koziołki, renifery i szczególnie typowe dla Skandynawii łańcuchy z flag.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

INFORMACJE
Skandynawska zima – prelekcje i warsztaty;
Nadbałtyckie Centrum Kultury;
ul. Korzenna 33/35, 80 – 851 Gdańsk;
13 stycznia 2019 roku;
Wstęp wolny