Rozmaitości

Masz dość niechcianych telefonów?

InfoGdansk
15 grudnia, 2022

Czy męczą cię powtarzające się telefony z propozycjami inwestycji w fotowoltaikę, propozycje zakupienia naczyń, pościeli, długie rozmowy z dopytywaniem o szczegóły twoich danych osobowych, twojego zatrudnienia? Jeżeli tak, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Nagminnie powtarzające się połączenia są męczące, potrafią denerwować, zajmują dużo czasu, a często i stresu – gdy okazuje się, że zostaliśmy oszukani. Jednak od niedawna są zjawiskiem codziennym – mnie również zdarza się odrzucić dziennie 2 obce połączenia. Czasem robimy to machinalnie. Jednak nie zawsze mamy pewność, że dobrze zrobiliśmy. Może to ważny telefon z pracy? Może ktoś znajomy zmienił numer?

Coraz częściej spotykamy się ze świeżo wprowadzoną opcją – informacją podczas nadchodzącego połączenia, że jest to numer podejrzany o spam. Trzeba przyznać, że to funkcja bardzo ułatwiająca życie. Chociaż też nie do końca działa. Dziś dla przykładu wyłapało mi numer 601108532 który jest działem windykacji pewnej firmy telekomunikacyjnej. Tak, zapomniałem opłacić rachunek i dzwonili – lecz ludzie z automatu oznaczyli numer jako niechciany stąd tak go system potraktował.

Co jeśli jednak ktoś nadal nie ma wyświetlanej tej cennej wskazówki? Przede wszystkim polecamy stronę ktoto.info, która w prosty sposób pomoże sprawdzić adresata. Jest to największa tego typu strona internetowa w Polsce. Korzysta z niej tysiące użytkowników. Jej użytkowanie jest proste i intuicyjne w obsłudze – w okienku wpisujemy numer, który do nas dzwonił. Za chwilę wyszukiwarka pokazuje nam, jakie zostały dodane komentarze do danego numeru i szybko możemy się zorientować, czy właśnie nie odrzuciliśmy połączenia od oszusta czy telemarketera. Inną, podobną i równie skuteczną domeną internetową, jest odebrac.pl.

Podstawowym jednak sposobem jest przede wszystkim ograniczenie podawania swojego numeru i danych osobowych w sieci. Oj tak, lubimy to robić, zwłaszcza, jeśli dzięki temu dostaniemy rabat w sklepie internetowym. Warto jednak uważać, omijać podejrzane strony, a w celu zakupów internetowych podawać drugiego maila do tego przeznaczonego – wtedy możemy, przynajmniej częściowo, uniknąć nadmiernego spamu i zyskujemy możliwość pominięcia podawania numeru telefonu w zamian za adres e-mail.

Z przedstawicielami firm marketingowych zalecamy po prostu nie wchodzić w dyskusję. Często trwa ona o wiele za długo, a mniej asertywne czy starsze lub samotne osoby, zobowiązuje do zrobienia zakupów lub przelewów bankowych. Trzeba na to szczególnie uważać. Tym bardziej, że bywają to połączenia niebezpieczne.

Chodzi zwłaszcza o te, w których oszuści powołują się na bliskie osoby, by wyłudzić pieniądze. To tak zwana „metoda na wnuczka”. Równie niebezpieczną, która może łatwo wykorzystać naiwność szczególnie starszych ludzi, jest „metoda na policjanta”. Tu osoba po drugiej stronie słuchawki powołuje się na funkcjonariusza policji i prosi o szybką wpłatę, dzięki której będzie przeprowadzona akcja przyłapania przestępcy.

Kolejnym sposobem na ukrócenie takich niosących ryzyko rozmów telefonicznych, jest zwyczajne blokowanie numerów, zwłaszcza tych powtarzających się regularnie z jednego, nieznanego źródła. Wtedy będzie można być spokojnym, że nikt nie podejmie więcej próby kontaktu.

Uważajmy na to, od kogo odbieramy. Zdarzy się, że zadzwoni do nas telemarketer, który w ten sposób pracuje, więc jedynie co stracimy – to czas na rozmowę z obcą osobą. Ale musimy brać pod uwagę też te sytuacje, które – być może – będą dotyczyć naszych najbliższych i kiedy po drugiej stronie znajdzie się człowiek nieuczciwy, to właśnie oni będą musieli ponosić konsekwencje.

Jednak podsumowaniem niech będą sowa Jakuba Goldberga, eksperta serwisu ktoto.info, który w swoich wywiadach zawsze powtarza „telefon ma służyć nam a nie my telefonowi. Dlatego nie mamy obowiązku odbierania nieznanych numerów tak samo jak nie mamy obowiązku rozmawiania z nieznanymi osobami na ulicy. Możemy najzwyczajniej w świecie zignorować połączenia albo nacisnąć czerwoną słuchawkę. Bo to nasz telefon i możemy z nim robić to co chcemy”.