Informacje

Mandalorian w Gdańsku

InfoGdansk
24 marca, 2023
Zdjęcie: Mandalorian w Gdańsku - ul. Chłopska 12.

Tematyka „Gwiezdnych Wojen” niespodziewanie zagościła również w gdańskiej przestrzeni. Wielką ścianę bloku przy ul. Chłopskiej 12 pokryło plakatowe przedstawienie mandaloriańskiego hełmu, które nawet mniej zorientowanym nasuwa skojarzenie z rozbudowanym uniwersum „Star Wars”.

Mandaloriański hełm z nawiązaniem do gdańskiego Neptuna

Na tym nie koniec. W mandaloriańskim hełmie odbija się posąg Neptuna z kompozycją morskich fal! Wielkoformatowy plakat zawiera więc nawiązanie do jednego z najbardziej znanych motywów miasta Gdańska.

Przedstawienie mitologicznego władcy mórz zobaczyć można w dwóch gdańskich fontannach. Wszyscy doskonale kojarzą Fontannę Neptuna z Długiego Targu, ale jest i druga, której ciekawa aranżacja znajduje się w tak zwanym Kwartale Kamienic.

Zobacz więcej – Fontanna Neptuna w Kwartale Kamienic

Skąd takie przedstawienie tej fantastycznej tematyki? Platforma Disney+ w z związku z premierą 3 sezonu serialu „The Mandalorian” zaproponowała sześciu znakomitym artystom swego rodzaju reinterpretację serialowej tematyki, zatem wykonanie plakatów z wykorzystaniem motywów głęboko osadzonych w lokalnych tożsamościach i przestrzeniach kulturowych.

Gdańską wersję mandaloriańskiego hełmu zaproponował Patryk Hardziej, który prowadzi własne studio graficzne i wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
W ten nietypowy projekt zaangażowali się też artyści z innych części Polski: Ola Jasionowska, Iza Dudzik, Maciej Polak, Jakub Kamiński i Michał Wideł.

W hełmie warszawskim pojawiło się nawiązanie do stołecznej Syrenki, a poznański wariant mandaloriańskiego nakrycia głowy wykorzystuje motyw koziołków.

The Mandalorian – serialowy hit Disney+

„This is the Way! – Tak każe obyczaj!” Takimi słowami mandaloriański łowca podkreśla swoją powagę i zaangażowanie. Przygody Din Djarina i jego małego przyjaciela Grogu z wielkim zainteresowaniem śledzą miłośnicy tematyki S-F z całego świata.

Początki były niepozorne. W 1977 roku reżyser George Lucas zakończył prace przy filmie „Gwiezdne Wojny”, którym otworzył nową epokę historii filmu fantastycznego i zarysował trafiające do wyobraźni uniwersum „Star Wars”. Powstały trzy trylogie tej gwiezdnej sagi, do tego filmy rozwijające poszczególne wątki oraz produkcje serialowe.

Zobacz też – Sankcja kredytu darmowego – kiedy można z niej skorzystać?

Gwiezdne wojny osiągnęły wielki sukces komercyjny, zarabiając do końca 2019 roku prawie 10 mld USD, popularna saga zajmuje aktualnie 2. miejsce w rankingu najbardziej dochodowych serii filmowych

I na koniec ciekawostka – w salach gdańskiego Ratusza Głównego Miasta zobaczyć można wystawę „Siudmak. Uniwersum” – prezentację dorobku Wojciecha Siudmaka, wybitnego artysty związanego z nurtem realizmu fantastycznego. Na temat jego prac bardzo ciepło wypowiada się George Lucas – wspomniany twórca popularnej gwiezdnej epopei.