Imprezy

Juwenalia Gdańskie coraz bliżej

InfoGdansk
16 maja, 2023

Już za kilka dni rozległa przestrzeń Placu Zebrań Ludowych rozbłyśnie kolorami i wibracjami studenckiej zabawy. Juwenalia Gdańskie trwać będą dwa dni (19-20 maja 2023 r.), podczas imprezy wystąpią doskonale znane zespoły i artyści, a na uczestników czeka ciekawy program i wiele przyciągających uwagę atrakcji.

Juwenalia Gdańskie 2023 – ważne informacje

Studencką imprezę organizuje 6 uczelni publicznych działających na terenie Gdańska: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Gdański Uniwersytet Medyczny,, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański. Organizacyjnego wsparcia udzieli też Fundacja Gdańska, zapowiada się więc impreza o sporej frekwencji i organizacyjnym rozmachu.

Na scenach wystąpią artyści i zespoły: Smolasty, Natalia Szroeder, Nocny Kochanek, Brodka, Oki, Michał Wiśniewski, Kizo i Łydka Grubasa.

Zobacz też – Fotograf ślubny w Gdańsku

Zatem muzycznie i koncertowo, nowością w formule imprezy będzie działanie Strefy Beauty, gdzie zafundować można sobie pełne fantazji charakteryzacje na potrzeby studenckiej zabawy.
W Strefie Gastronomicznej czekać czekać będzie 20 foodtrucków, a w Strefie Alko – wiadomo, tłumaczyć nie trzeba.

Uwagę z pewnością przyciągnie Strefa Studencka z ciekawymi atrakcjami – między innymi boiskiem do flanek, festiwalem kolorów, torem przeszkód z Alko – i Narkogoglami, turniejem Beerponga i innymi rozrywkami.

Wstęp na imprezę jest biletowany. Więcej informacji na stronie organizatora.

Zobacz więcej – https://www.juwenaliagdanskie.pl/

Juwenalia – tradycje studenckiej zabawy

Skąd charakterystyczna nazwa „juwenalia”? Słowem „Iuvenalia” określano igrzyska z udziałem młodzieńców zaproponowane w starożytnym Rzymie przez cesarza Nerona.

Od XV stulecia kolorowe przemarsze i korowody urządzali krakowscy żacy, którzy w tai radosny sposób świętowali w w maju i wypełniali miejskie ulice gwarem i fantazją młodzieńczej zabawy.

Tradycja studenckich juwenaliów jest więc bardzo długa. Nazwy imprez są często modyfikowane i dopasowywane brzmieniem do charakteru uczelni lub specyfiki miasta.
Zatem studenci z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika organizują Piernikalia, a Bachanalia (od Bachusa – boga wina) przypominają o tradycjach winiarskich Zielonej Góry.

Zobacz też – Słoik plastikowy: zastosowania i zalety w porównaniu do szklanych

Podczas juwenaliów odbywają się koncerty, zawody sportowe, gry miejskie, a studenci paradują w fantazyjnie kolorowych strojach. Zatem zabawa na całego, nic dziwnego – studencki etap to taki ostatni dzwonek, prawdziwa dorosłość tuż, tuż.

Tradycja studenckich juwenaliów dotyczy tylko polskich uczelni, studenci zagraniczni swoje święto obchodzą 17 listopada,, czyli w Międzynarodowy Dzień Studenta.

Rapapara, rapapara – Łydka Grubasa w Gdańsku

Na tegorocznych Juwenaliach Gdańskich wystąpi między innymi zespół Łydka Grubasa, który w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności. Tytułowe „Rapapara, rapapara ” to słowa z refrenu jednego z przebojów tej muzycznej ekipy.

Zaczęło się niepozornie, zespół Łydka Grubasa powstał w 2002 roku w Olsztynie jako „żart koncertowy” przy trashmetalowej ekipie Respite.

Zobacz też – Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego w Pruszczu Gdańskim? Korzyści dla przedsiębiorców i osób prywatnych

Zespół umiejętnie miesza różne gatunki muzyczne, a satyryczno-groteskowe teksty dotyczą tematów o szerszym znaczeniu społecznym: zusowskich emerytur, imigracji, czy też nadmiarowej obecności mediów społecznościowych w naszym życiu.

INFORMACJE
Juwenalia Gdańskie 2023;
Plac Zebrań Ludowych;
19-20 maja 2023 r.