Imprezy

Noc Muzeów w Europejskim Centrum Solidarności

InfoGdansk
5 maja, 2023
Zdjęcie: Noc Muzeów w Europejskim Centrum Solidarności.

Tegoroczna odsłona Nocy Muzeów odbędzie się również w Europejskim Centrum Solidarności, którego działalność i wystawowa przestrzeń przypominają o wielkim znaczeniu polskich dążeń i przemian społeczno-politycznych.

Europejskie Centrum Solidarności zostało udostępnione zwiedzającym pod koniec sierpnia 2014 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających Gdańsk turystów.

Uwagę przyciąga nietypowa bryła budynku, a prezentowane wewnątrz wystawy poruszają wiele wątków związanych z narastaniem antytotalitarnego sprzeciwu. Sporo miejsca poświęcono działaniu Stoczni Gdańskiej, która była wtedy jednym z największych zakładów w Polsce.

Noc Muzeów 2023 w Europejskim Centrum Solidarności

Poniżej przedstawiamy program muzealnych atrakcji:

Obejrzeliście już wystawę STOCZNIA | Człowiek. Przemysł. Miasto? – wszystkim, którzy jeszcze jej nie zwiedzili, gorąco ją polecamy! Czeka również wystawa stała o zwycięskiej rewolucji Solidarności, w pasjonujący sposób opowiadająca o tym, jak bez rozlewu krwi Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej zerwały żelazną kurtynę. Dobrze można spędzić czas na tej wystawie również z dziećmi, bo te chętnie wchodzą do stoczniowej suwnicy oraz zaglądają do milicyjnego wozu i podziemnej drukarni. A wszystkie te miejsca to dobry pretekst do domowych rozmów o historii. Zapraszamy do ECS, bo tej nocy serwujemy wiele atrakcji.

Uwaga! Zakup biletu na Noc Muzeów będzie możliwa w dniu w wydarzenia w godz. 19.00–23.00
/ bilet na wystawę stałą: 1 zł
/ bilet na wystawę STOCZNIA: 1 zł

Zwiedzanie wystawy STOCZNIA z przewodnikiem
19.30, 20.30, 21.30
bilet za 1 zł (kasa) + bezpłatna wejściówka, odbiór od godz. 19.00 (parter, przy windach)
każdorazowo 25 osób
zbiórka: przy stanowisku audioprzewodników parter, (vis-à-vis kas)
Co łączy bucik, należący do dziewczynki uratowanej z transatlantyku „Lusitania” storpedowanego w trakcie I wojny światowej, z U-bootem, U-boota ze stocznią w Gdańsku, a stocznię z dwupłatowcem i bazą-przetwórnią rybacką, na której było nawet kino? – po wystawie STOCZNIA oprowadzą twórcy wystawy: Karolina Lejczak-Pastuszka, dr Magdalena Staręga, dr Konrad Knoch.

Nocny spacer dźwiękowy
20.00, 22.00
bezpłatna wejściówka, odbiór od godz. 19.00 (parter, przy windach)
każdorazowo 20 osób
zbiórka: w ogrodzie zimowym (parter, szukaj parasola w kolorze turkusowym)
Zmysłowym doświadczeniem ECS i terenów postoczniowych podzieli się Marcin Dymiter – gitarzysta, wokalista, producent muzyczny i edukator, jeden z pionierów nagrań terenowych w Polsce, tworzący noise-rock, minimalistyczną elektronikę i muzykę improwizowaną.

Gra rodzinna: Stoczniowa kooperacja
19.00–21.00
wstęp wolny
start: przy windach (parter, ogród zimowy)
Ile osób potrzeba, żeby powstał statek? Czy kobieta może być spawaczką? I co to jest ta kooperacja? Rozwiąż zadania i odszyfruj wskazówki, aby poznać stocznię. Dzieci w wieku 6–10 lat z rodzicami/opiekunami zapraszamy na edukacyjną grę rodzinną.

Zabawa fotograficzna z photoshopem
19.00–21.00
wstęp wolny
w pobliżu audytorium (parter, ogród zimowy)
Zostań stoczniowcem! – po wizycie w ECS będziesz mógł wrócić do domu ze swoim portretem stoczniowym w kasku i ubraniu roboczym.

Spotkanie z kultowym fotografem stoczni Zenonem Mirotą
19.00
wstęp wolny
mediateka (1 piętro)
Zapraszamy na spotkanie z Zenonem Mirotą, postacią kultową, dawnym etatowym fotografem zakładowym, który od ponad 60 lat fotografuje Stocznię Gdańską. Najpierw pokaz filmu dokumentalnego „Zenon Mirota. Portret stoczni” (reż. Anna Maria Mydlarska, Piotr Tomaszkiewicz, ECS), a po nim rozmowa z gościem specjalnym – Zenonem Mirotą.

Projekcja filmowa ze stocznią w roli głównej
20.00
wstęp wolny
mediateka (1 piętro)
Zaprezentujemy dwa filmy dokumentalne – „Zenon Mirota. Portret stoczni” o dawnym etatowym fotografie zakładowym, który od ponad 60 lat fotografuje Stocznię Gdańską, i obraz o zakładzie. Obie produkcje powstały w ECS, reż. Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz.

Wystawy w Europejskim Centrum Solidarności

Wystawa główna w wielowątkowy i wciągający sposób opowiada o polskiej drodze do demokracji, której przykład oddziaływał także na inne kraje podporządkowanej sowieckim wpływom części Europy.

Zwiedzających wita przestrzeń kluczowego w tych dążeniach wydarzenia – strajku z sierpnia 1980 roku, fale tego protestu objęły cały kraj i doprowadziły do podpisania bezprecedensowej w ówczesnych uwarunkowaniach umowy między społeczeństwem a reprezentacją władzy.

Zobacz też – Fotograf ślubny w Gdańsku

Dalsze wystawy przedstawiają tło i kontekst tych wydarzeń. W wyjątkowo emocjonalny sposób przedstawiony został dramat zrywu robotniczego z grudnia 1970 roku. Pokój Jacka Kuronia nawiązuje do narodzin zorganizowanej opozycji, a papieski pojazd papamobile przypomina o znaczeniu wiary i działalności Kościoła w tamtych niełatwych czasach.

Na wystawie zobaczyć można autentyczne tablice postulatów sierpniowych, które w 2003 roku zostały objęte opieką UNESCO.

Wiele bólu i emocji zawiera się w przestrzelonej kilkukrotnie kurtce Ludwika Piernickiego, który stracił życie w trakcie protestu robotniczego w grudniu 1970 roku.

Zwiedzanie wystawy może więc stać się niezwykłą wędrówką przez kolejne rozdziały historii współczesnej, czyli dziejów, które w znacznym stopniu determinują nasze życie i postępowanie – czy jesteśmy tego świadomi, czy nie.

Zobacz też – Słoik plastikowy: zastosowania i zalety w porównaniu do szklanych

Wewnątrz Europejskiego Centrum Solidarności warto też zobaczyć wystawę czasową „Stocznia”, która opowiada o wielu zaskakujących aspektach funkcjonowania Stoczni Gdańskiej i znaczeniu tego zakładu w życiu szerzej ujętej społeczności lokalnej.

Ciekawym podsumowaniem wizyty będzie wjazd na taras widokowy. Z wysokości 6 piętra podziwiać można rozległą panoramę z kompozycją dźwigów stoczniowych w tle.

INFORMACJE
Noc Muzeów w Europejskim Centrum Solidarności;
PI. Solidarności 1, 80-863 Gdańsk;
13 maja 2023 r., godz. 19.00—23.59.