Miejsca

Jar Wilanowski

InfoGdansk
19 grudnia, 2024
Zdjęcie: Jar Wilanowski - popularne miejsce rekreacji.

Mieszkańcy gdańskiego Chełmu od dłuższego już czasu korzystają z Jaru Wilanowskiego – wyjątkowej przestrzeni rekreacyjnej rozbudowywanej również z użyciem środków Budżetu Obywatelskiego.

Ciekawie urządzony obszar znajduje się w obniżeniu terenu przy ulicy Wilanowskiej, stąd Jar Wilanowski jako popularne określenie tego chętnie odwiedzanego obszaru.

Od poligonu do Jaru Wilanowskiego

Opisywane obniżenie terenu służyło kiedyś jako miejsce ćwiczeń poligonowych. Na szczęście zostało uchronione przed napierającą zewsząd zabudową, dzięki temu mieszkańcy Chełmu i pobliskiego Ujeściska zyskali dostęp do ciekawej przestrzeni rekreacyjnej.

Początki łatwe nie były. W 2010 roku redaktor portalu mojaorunia.pl napisał:

W przeszłości jar wykorzystywany był jako poligon, teraz w dużej mierze służy jako wychodek dla psów, śmietnisko i miejsce towarzyskich, suto zakrapianych spotkań (o czym świadczą licznie porozrzucane dookoła butelki i charakterystyczne „wysokoprocentowe” kartony). Ci z mieszkańców, którzy przychodzą tu czasem pokopać piłkę czy zjeść usmażoną na przyniesionym z domu grillu kiełbaskę, zachodzą w głowę: czemu tutaj to wszystko tak g… wygląda?

Zobacz więcej – Są pomysły na „Jar Wilanowski”

Dzięki planowym i konsekwentnym działaniom opisane wyżej miejsce wstydu zmieniło się w przestrzeń, w której chce się przebywać.

Na terenie Jaru Wilanowskiego korzystać można z rozwiniętej infrastruktury rekreacyjnej – placów zabaw, siłowni plenerowych, stołów do ping-ponga czy też stanowisk do mini-golfa.

Jar Wilanowski – chętnie odwiedzany przez mieszkańców Chełmu, Ujeściska, a nawet dalej położonych dzielnic Gdańska.

Poszczególne sekcje łączą wygodne ścieżki spacerowe z gęsto rozsianymi ławkami. Mieszkańców przyciąga też malowniczość tego obszaru, o której w znacznej mierze decyduje zbiornik retencyjny „Madalińskiego” zbudowany w ramach projektu „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej„. W tym miejscu opisywana przestrzeń komponuje się wyjątkowo ciekawie.

Skatepark w Jarze Wilanowskim

Dzięki budowie tunelu pod ul. Wilanowską dostępność opisywanego terenu jest jeszcze lepsza. Wspomniane przejście mierzy 33 metry długości i łączy zorganizowaną przestrzeń Jaru Wilanowskiego z bardziej naturalnym terenem, gdzie latem czeka dodatkowa niespodzianka – krzewy jeżyn aż uginające się od ciężkich i wyjątkowo dobrych owoców.
Do tunelu prowadzą wygodne zejścia z których bez trudu skorzystać mogą osoby na wózkach inwalidzkich i prowadzące wózki dziecięce.

W tym roku Jar Wilanowski jeszcze bardziej zyskał na popularności. W lipcu dobiegła końca budowa skateparku o powierzchni 450 m². Obiekt w formie niecki składa się z kilku sekcji dla użytkowników o zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Wykonany z czerwonego, ręcznie zacieranego betonu ciekawie komponuje się z parkowym otoczeniem. I rzeczywiście przyciąga młodszych mieszkańców pobliskich osiedli.

Jar Wilanowski i miejskie imprezy

Powstał więc wielofunkcyjny obszar chętnie odwiedzany przez mieszkańców Chełmu, Ujeściska, a nawet znacznie dalej położonych dzielnic Gdańska.

Na terenie Jaru Wilanowskiego organizowane są również miejskie imprezy plenerowe – koncerty, festyny rodzinne, pokazy kina plenerowego, animacje dla dzieci i wiele innych.

W zeszłym roku podczas koncertu sylwestrowego wystąpiła popularna piosenkarka Sylwia Grzeszczak, a już niespełna za dwa tygodnie powitanie 2025 roku podkreśli Wiktor Dyduła.