Rozmaitości

Jaki strój powinien mieć ratownik wodny?

InfoGdansk
1 września, 2022

Ratownicy wodni są osobami czuwającymi nad bezpieczeństwem ludzi odpoczywających nad różnego typu akwenami wodnymi. Niezależnie od tego, czy jest to zbiornik otwarty, czy zamknięty, ratownik musi być dobrze oznakowany. Jaki strój i akcesoria powinien mieć? Co warto na ten temat wiedzieć?

Odpowiednie oznakowanie to podstawa

Ratownicy wodni muszą być doskonale widoczni z daleka. Nikt nie powinien mieć większego problemu z ich odnalezieniem np. na plaży. Wykorzystuje się w tym przypadku ubrania utrzymane w jednolitej, intensywnej kolorystyce. Często jest to barwa czerwona. Ratownicy mają więc na sobie czerwone spodenki i koszulki. Dzięki temu można ich bez problemu znaleźć wśród dużego tłumu ludzi. Spore znaczenie ma także aktualna pora roku. Jeśli jest na zewnątrz nieco chłodniej, strój ratowników wodnych uzupełniają np. czerwone polary. Czasem spotkać się można również z kurtkami. Tego typu odzież znaleźć można w ofercie sklepu internetowego https://trzypiora.pl.

Nie tylko odzież, ale i akcesoria

Oczywiście sam strój to za mało, aby ratownik mógł udzielać pomocy innym osobom. Pod ręką należy mieć także odpowiedni sprzęt ratowniczy. O czym w tym przypadku mowa? 

Podstawą są zawsze dobrze wyposażone apteczki pierwszej pomocy. Znajdują się w nich podstawowe lekarstwa, środki opatrunkowe i akcesoria medyczne. Pozwalają one na opatrzenie poszkodowanego jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia. Duże znaczenie mają także specjalne ręczniki i koce ratownicze, które umożliwiają ogrzanie osoby poszkodowanej. 

Osoby, które korzystają ze zbiorników wodnych, są przede wszystkim narażone na podtopienie się. Dlatego ratownik wodny musi mieć pod ręką np. różnego rodzaju boje czy koła ratunkowe. Są to akcesoria, które pozwalają osobie tonącej utrzymać się na powierzchni wody. Ratownik może wówczas spokojnie doprowadzić ją do brzegu. Na basenach niekiedy wykorzystywane są także tzw. żerdzie ratownicze. Służą one do szybkiego wyławiania tonących osób.