Rozmaitości

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

InfoGdansk
15 grudnia, 2022

Każde auto zimą narażone jest na działanie skrajnych, niskich temperatur oraz innych czynników, takich jak sól rozsypana na drogach, śnieg czy błoto. Wszystkie one przyczyniają się do niszczenia elementów konstrukcyjnych, korozji oraz uszkodzeń lakieru. Jak zabezpieczyć auto przed zimą, aby mimo codziennego użytkowania nie doszło do wystąpienia usterek? Dowiedz się wszystkiego na co zwrócić uwagę aby lakier samochodu nie stracił swojego blasku. Zapoznaj się z naszymi rady i wdroż je w życie i ciesz się pięknym samochodem cały rok.

1. Mycie i glinkowanie

Najlepiej, aby auto zostało dokładnie umyte i zabezpieczone w profesjonalnym salonie auto detailingu. Auto kosmetyka Gdańsk oferuje pełen pakiet przygotowania samochodu na nadchodzącą zimę. Bez względu na to czy zlecamy pracę specjalistom czy wykonujemy ją samodzielnie, mycie to podstawa. Należy usunąć ślady smoły, odpryski asfaltu, kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia. Tak, aby nie tylko umyć pojazd, ale i uwidocznić odpryski lakieru czy ewentualne źródła korozji.

 

Kolejnym krokiem jest oczyszczanie auta przy użyciu specjalnej glinki. Ma ona właściwości wyciągające brud z lakieru oraz nadaje mu gładkość. Po osuszeniu auta można przejść do etapów właściwych.

2. Zabezpieczenie lakieru

Lakier należy zabezpieczyć woskiem lub trwalszą i częściej polecają powłoką ceramiczną. Najważniejsze, aby czynność była wykonana bardzo dokładnie bez pominięcia nawet niewielkiej części karoserii. Dzięki temu zabezpieczymy ją przed zabrudzeniami, które nie będą przylegać do powierzchni lakieru, a także zadbamy o efekt wizualny auta. Alternatywą dla wosku i powłoki ceramicznej są specjalne folie bezbarwne naklejane na lakier, o grubości około 170 mikronów.

3. Ochrona szyb

Brud, smugi, odpryski z dróg, błoto, zalegająca woda czy inne zanieczyszczenia wydobywające się spod kół w dużym stopniu trafiają na szyby w samochodzie. Nie tylko obniżają estetykę pojazdu, ale przede wszystkim mogą zmniejszać pole widzenia kierowcy i przyczyniać się do niszczenia elementów nadwozia. Aby tego uniknąć wystarczy zabezpieczyć szyby tzw. niewidzialną wycieraczką. Dzięki właściwościom hydrofobowym utrudnia przyleganie powyższych czynników do szyb, a także ułatwia ich pielęgnację i przyspiesza usuwanie szronu. 

4. Zabezpieczenie felg

Felgi warto zabezpieczać jeszcze na etapie pracy nad lakierem. Można do tego użyć zarówno wosku, jak i powłoki ceramicznej. Niezwykle ważne jest bowiem, aby chronić je przed pyłem z klocków hamulcowych, smołą czy błotem. Dzięki temu pośrednio zadbamy również o kondycję opon.

5. Przygotowanie uszczelek

Temperatury poniżej -10 stopni C szczególnie zagrażają uszczelkom. Choć często pomija się je podczas przygotowywania auta na zimę, są bardzo ważną częścią całego pojazdu. Należy wziąć je pod uwagę na etapie nakładania wosku lub powłoki ceramicznej. Wystarczy sięgnąć po specjalne, przeznaczone do tego celu silikony, które przywrócą uszczelkom elastyczność i zapobiegną ich przymarzaniu. Taki silikon może dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.