Rozmaitości

Co zrobić ze starym samochodem?

InfoGdansk
24 października, 2022

Twoje auto przestało już być niezawodne? Może stało się niewygodne po pojawieniu się nowego członka rodziny? Nawet najbardziej lubiany pojazd czasami musi przejść w cudze ręce. Jeśli zastanawiasz się, jak sprzedać stary samochód bez stresu i straty czasu, służymy pomocą. Sprawdź, która opcja będzie najlepsza do Ciebie.

Renowacja starego samochodu

Rdza na karoserii i pod nadwoziem, stary silnik, który zużywa mnóstwo oleju, dymiący wydech i dziury w tapicerkach — stare auto wymaga dużo specjalistycznej pracy. Jeśli odczuwasz wyjątkową sympatię do swojego starego samochodu, masz wiele wspomnień z nim związanych, być może wpadniesz na pomysł, by go odnowić. Warto jednak dogłębnie przemyśleć to rozwiązanie.

Jeśli umiesz naprawiać samochody, cały proces odnowy auta może zająć Ci długie tygodnie. Jeśli oddasz pojazd w ręce mechanika — będzie to zabieg niezwykle kosztowny, a może nawet okazać się niemożliwy.

W wiekowych egzemplarzach nie można wymienić części, bo te po prostu są już niedostępne. A warto pamiętać, że każdy samochód musi przejść badanie techniczne — jeśli będzie niesprawny i tak nim nie pojedziesz.

Trzeba wziąć też pod uwagę kwestie bezpieczeństwa — auto nawet po generalnym remoncie w przypadku kolizji może po prostu rozsypać się i nie zapewni ochrony kierowcy i pasażerom w takim stopniu, w jakim gwarantują to auta nowe lub używane, ale z nienaruszoną konstrukcją.

Szybka sprzedaż starego samochodu

Jeśli w Twoim garażu stoi już nowe auto, to stare na pewno zawadza i jest zbędne. Gdzie sprzedać stary samochód? Możesz oddać go do auto handlu, ale musisz liczyć się z tym, że sprzedasz go za tydzień, dwa, za miesiąc, a nawet za kilka miesięcy…

Najłatwiej będzie, jeśli masz już chętnego — znajomego, sąsiada, kogoś z rodziny. Jeśli auto jest naprawdę godne polecenia, na pewno szybko odzyskasz za nie pieniądze. Gorzej, kiedy trzeba wystawić je w portalu reklamowym.

Przygotowanie auta do sprzedaży, czyli niezbędne naprawy, mycie i woskowanie karoserii, czyszczenie wnętrza wiążą się z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Do tego dochodzi konieczność zrobienia efektownych zdjęć, opisu i przygotowanie kompleksowych informacji.

Po emisji ogłoszenia trzeba przygotować się na liczne wiadomości tekstowe, maile i telefony, spotkania z klientami – czasami w mało korzystnych porach i w weekendy.

Jeśli Twoje auto jest w dobrym stanie i w niskiej cenie, na pewno sprzedasz je szybko. Nie każdy jednak ma takie szczęście. Jeśli należysz do osób niecierpliwych, chcesz natychmiast odzyskać pieniądze i nie przepadasz za jałowymi dyskusjami z potencjalnymi klientami, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie auta do skupu.

Nawet nie musisz nigdzie chodzić czy dzwonić, wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie e-skupaut.com i czekać na odzew pracownika firmy. Specjalista e-skupaut.com umówi się z Tobą na oględziny auta, przyjedzie po nie lawetą, na miejscu przygotuje wszelkie dokumenty niezbędne do przeprowadzenia legalnej transakcji i zapłaci za samochód gotówką.

Oznacza to, że starego auta możesz pozbyć się nawet w ciągu jednego dnia i to niezależnie od tego, w jakim jest stanie. Może być nawet po wypadku, zalaniu czy pożarze.

Sprawdź ofertę skupu aut w gdańsku: https://e-skupaut.com/skup-aut-gdansk/

Złomowanie starego auta

Jeśli zdecydujesz się na złomowanie starego auta, przygotuj się na pewne niedogodności. W przypadku auta zepsutego czy po wypadku musisz wezwać lawetę, która odwiezie pojazd do Stacji Demontażu Pojazdów.

Tam auto zostanie obejrzane, zważone i – w zależności od modelu samochodu, jego wyposażenia i stanu – otrzymasz od 300 zł do kilku tysięcy złotych za samochód. Stawki są różne w zależności od województwa, w którym działa Stacja Demontażu Pojazdów.

Pamiętaj jednak, że w przypadku kiedy auto jest niekompletne, np. brakuje w nim silnika, skrzyni biegów, siedzeń, części karoserii i auto waży mniej, niż podaje to producent, być może to Ty będziesz dopłacać do złomowanego auta.

Sprzedaż starego auta na złom może być więc mało opłacalna. Po Twojej stronie są też wszelkie formalności związane z wyrejestrowaniem samochodu i udowodnieniem, że został zdemontowany.