W mniejszych gospodarstwach nie trzeba inwestować w kombajn – wystarczy skorzystać z oferty licznych wypożyczalni sprzętu rolniczego. Większy areał wymaga jednak posiadania własnych maszyn, gotowych do pracy w dowolnym momencie i w zróżnicowanym zakresie godzin. Wybór właściwego kombajnu to bardzo odpowiedzialne zadanie. Musimy skalkulować budżet zgodnie z naszymi możliwościami, zdecydować się na odpowiedni model, sprawdzonego producenta, a w przypadku maszyn używanych – również na godnego zaufania dystrybutora.
Być może jednak największe wyzwanie zaczyna się jeszcze później, wraz z eksploatacją kombajnu. Utrzymanie go w dobrej kondycji przez wiele lat wymaga zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, które często gotowi jesteśmy pomijać – czy to ze zmęczenia, czy na skutek braku świadomości. W efekcie może się okazać, że z początkiem sezonu czeka nas niemiła niespodzianka – niesprawny sprzęt, wymagający natychmiastowej naprawy. Aby uniknąć niepotrzebnych nakładów oraz stresu i pośpiechu, warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować kombajn do żniw.
Weryfikacja stanu podzespołów – na co zwrócić uwagę?
Aby w trakcie żniw nie mierzyć się z niespodziewaną awarią, stan wszystkich podzespołów należy zweryfikować odpowiednio wcześniej. Dostrzeżenie na tym etapie awarii czy też zidentyfikowanie mocno zużytego elementu pozwoli na dokonanie naprawy z należytym wyprzedzeniem i bez niepotrzebnego napięcia.
W pierwszej kolejności warto oczyścić sprężonym powietrzem skrzynię biegów, chłodnicę, filtry powietrza oraz alternator. Dzięki temu łatwiej dostrzeżemy ewentualne nieprawidłowości. Szczególnie dokładnie przyjrzyj się łańcuchom i pasom klinowym – to one zużywają się najszybciej i bardzo możliwe, że po sezonie nadają się do wymiany. Lepiej nie czekać na moment, w którym pękną w trakcie pracy, unieruchamiając kombajn wówczas, gdy jest najbardziej potrzebny.
Sprawdzanie stanu kombajnu podziel na trzy etapy obejmujące wizualną i funkcjonalną kontrolę zespołu żniwnego, omłotowego i czyszczącego. W zespole żniwnym przyjrzyj się palcom i łożyskom oraz przenośnikowi ślimakowo-palcowemu. Upewnij się, że na wykorbieniach nie ma za dużego luzu. Wymiany wymagają zużyte tuleje przegubów, trzeba też nasmarować główki. Prawdopodobnie po sezonie potrzebne będą nowe nożyki i bagnety. Kolejno sprawdź pozycje palców w kosie tnącej i napięcie pasa napędowego, regulację kosy, ustawienie belki przenośnika i stan sprzęgła przeciążeniowego.
Sprawdź, czy zawieszenie i napęd zespołu omłotowego działają bez zarzutu. Jeśli zauważysz, że któryś z cepów jest zużyty i wymaga wymiany, pamiętaj, że musisz także wymienić cep przeciwległy, nawet jeśli ten jest jeszcze w dobrym stanie. Zobacz, czy łożyska bębna nie są zbyt starte i czy nie występują za duże luzy. Wypoziomuj klepisko do bębna i wyprostuj pręty, które mogły ulec przygięciu.
W zespole czyszczącym zwróć uwagę na napięcie pasów przekładni. Koniecznie dokonaj także gruntownego odkurzenia całego zespołu – kosza sitowego, podsiewacza, wentylatora, a nawet podłogi.
Upewnij się, że współpracujesz z godnym zaufania, sprawdzonym dostawcą części do maszyn rolniczych, utrzymującym wysokie stany magazynowe, zapewniającym wysoką jakość części, szybką wysyłkę i rozsądne ceny. Bardzo możliwe, że wszystko, czego potrzebujesz do naprawy i remontu kombajnu, znajdziesz w sklepie internetowym https://www.blaut-rol.pl/.
Konserwacja kombajnu na koniec dnia i sezonu
Choć główne prace konserwacyjne czekają nas po zakończonym sezonie, to jednak należy mieć na uwadze, że o kombajn trzeba dbać każdego dnia. Kluczowe jest przede wszystkim jego dokładne oczyszczenie za każdym razem, kiedy wróci z pola. Pył osadzający się na elementach znacznie przyspiesza ścieranie i negatywnie wpływa na ich żywotność. W połączeniu z łatwopalnym smarem zwiększa on ryzyko powstania pożaru. Z tego też powodu niezbędne jest odłączanie akumulatora.
Po sezonie czekają nas bardziej zaawansowane prace. Całą maszynę trzeba umyć wyjątkowo dokładnie, docierając do każdego zakamarka. To właśnie jesienią, a nie wiosną, jest też czas na weryfikację stanu poszczególnych podzespołów i dokonanie niezbędnych napraw (a jakieś zapewne będą potrzebne, nawet gdy dysponujemy całkiem nowym sprzętem).
Więcej na temat tego, jak bezpiecznie i skutecznie przygotować kombajn do żniw, przeczytasz tutaj: https://www.blaut-rol.pl/blog/przygotowanie-kombajnu-do-zniw-b51.html. Pamiętaj również, żeby powierzyć przegląd techniczny mechanikowi jeśli twoja wiedza z zakresu budowy kombajnu i funkcjonowania jego podzespołów nie jest na naprawdę wysokim poziomie.