Niedaleko

Góra Pirata

InfoGdansk
8 czerwca, 2023
Zdjęcie: Wieża widokowa na Górze Pirata.

Wysokość Góry Pirata wynosi 40 metrów n.p.m., opisywana kulminacja jest więc jednym z najwyższych wzniesień w wąskiej przestrzeni Mierzei Wiślanej. Góra Pirata ustępuje wysokością tylko wydmie Wielbłądzi Garb, położonej bliżej popularnej turystycznie Krynicy Morskiej.

Góra Pirata znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Krynicą Morską a Piaskami, zatem bliżej granicy z należącym do Rosji obwodem królewieckim.

Góra Pirata – legendarne początki

O tym wydmowym wzniesieniu ciekawie opowiada lokalna legenda, której treść przenosi słuchaczy w dawne czasy, gdy Zalew Wiślany był oddzielony od reszty Bałtyku ciągiem piaszczystych wysepek. Na jednej z nich stacjonować mieli groźni piraci, którzy dla bezpieczeństwa wybudowali na wysokiej wydmie obserwacyjną wieżę. Legendarny przekaz wspomina też o skarbie zakopanym na wydmowym wzniesieniu. Coś w tym musi być, niewątpliwym skarbem okolicy jest przyroda, która szczególnie interesuje ornitologów i miłośników birdwatchingu.

Do Góry Pirata można dojść pieszo leśnymi ścieżkami, dojazd rowerowy jest znacznie trudniejszy, bo trasa prowadząca na szczyt jest piaszczysta, miejscami pojawia się też błoto. W sąsiedztwie Góry Pirata nie ma parkingu, zatem dojazd samochodem może przysporzyć najwięcej trudności.

Bliżej Krynicy Morskiej znajduje się wspomniany już wyżej Wielbłądzi Garb – najwyższe wzniesienie Mierzei Wiślanej i przy tym największa wydma stała w Europie!

Wieża obserwacyjna na Górze Pirata

W pobliżu opisywanego wzniesienia prowadzi bardzo ważny szlak migracyjny. Wiosną i jesienią w tym wąskim fragmencie Mierzei Wiślanej gromadzą się ptaki, które migrują między legowiskami w Europie Wschodniej i Azji a zimowiskami w Afryce.

Wieża widokowa „Góra Pirat” powstała w 2017 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Elbląg i Stowarzyszenia Obserwatorów Ptaków Wędrownych DRAPOLICZ. Obiekt umożliwia bezpieczną i nieinwazyjną obserwację ptasich migracji.

Widokowa wieża składa się z dwóch tarasów, ten niższy jest ogólnodostępny, z wyższego mogą korzystać tylko osoby zajmujące się zawodowo badaniem i obserwacją ptasiej fauny.

Opisywana przestrzeń jest jedynym takim miejscem w Polsce i jednym z niewielu w Europie.

Z wieży z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu obserwować można na przykład myszołowa włochatego, błotniaka zbożowego i sokoła wędrownego. Do tego ciekawe walory krajobrazowe, bo z wieży widać zarówno Zatokę Gdańską, jak i akwen Zalewu Wiślanego.