Rozmaitości

Gdzie pracują polskie opiekunki seniorów w Niemczech?

InfoGdansk
2 sierpnia, 2023

Zapotrzebowanie na opiekunki seniorów jest w każdym niemieckim landzie. Oznacza to, że osoby podejmujące się tej pracy mają wiele możliwości lokalizacyjnych. Wybierać mogą między sąsiadującymi z Polską landami wschodnimi a bogatszymi – zachodnimi. Od preferencji opiekunki zależy też, czy zdecyduje się ona na spokojne miasteczko, wieś czy dużą metropolię. Jakie wybory są najpopularniejsze wśród polskich opiekunek seniorów w Niemczech?

Gdzie w Niemczech potrzebne są polskie opiekunki seniorów?

Praca w Niemczech czeka na polskie opiekunki w każdym landzie. Wynika to ze starzejącego się niemieckiego społeczeństwa i coraz większej liczby osób potrzebujących pomocy. Seniorów jej wymagających odnaleźć można zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miasteczkach czy na wsiach. Co ważne, również w mniejszych miejscowościach wiele osób stać na wynajęcie opiekunki na cały etat. Nikogo jednak nie zdziwi, że praca w Niemczech czeka przede wszystkim w Berlinie, z tego miasta pochodzi większość ogłoszeń z opieka.felizajob.pl. Wynika to z tego, że w stolicy Niemiec zamieszkuje znaczna część obywateli tego kraju. Polskie opiekunki chętnie wybierają pracę w Berlinie ze względu na niewielką odległość od polskiej granicy. Ta umożliwia szybkie i tanie powroty do domu.

Gdzie jeszcze pracują polskie opiekunki seniorów w Niemczech?

Popularnym miastem wśród polskich opiekunek jest też Kolonia. Jest to miasto położone w zachodnich Niemczech i stolica landu Nadrenia Północna – Westfalia. Mimo że znajduje się ono w znacznej odległości od granic Polski to nadal jest jednym z ulubionych miast polskich opiekunek seniorów – dlaczego? W zachodnich landach ich pensje są wyższe, a życie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Mimo odległości z Kolonii łatwo dotrzeć też do Polski, a wszystko dzięki tanim lotom. Podobnymi zaletami co Kolonia pochwalić może się Hamburg, Monachium oraz Stuttgart.

Opieka nad niemieckim seniorem tuż przy granicy

Ciekawe oferty pracy czekają też na opiekunki mieszkające tuż przy zachodniej granicy. W ich przypadku niema konieczności przenoszenia się do Niemiec, bowiem mogą one podjąć się domowej opieki nad seniorem, a po zakończonej pracy wracać do swojego domu. Możliwości takiego zatrudnienia proponują przede wszystkim tzw. dwumiasta, do których zalicza się Słubice-Frankfurt nad Odrą, Gubin-Guben, Zgorzelec – Görlitz, Świnoujście – Ostseebad Heringsdorf. Miasta te, mimo że leżą w dwóch różnych krajach, są ze sobą połączone, a przemieszczanie się pomiędzy nimi nie stanowi żadnego problemu.