Rozmaitości

Gdańsk: czym zajmuje się software house i na co zwrócić uwagę przy wyborze partnera do współpracy?

InfoGdansk
9 czerwca, 2023

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że stosowanie najnowszych rozwiązań IT staje się konieczne dla utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku. Nie bez powodu wiele mniejszych i większych przedsiębiorstw decyduje się na podjęcie współpracy z software house. Jak wybrać dobrego partnera i jakich efektów można się spodziewać? Sprawdzamy!

Czym jest software house – krótka definicja

Software house to firma specjalistyczna, zajmująca się tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania. Projekty są realizowane na specjalne zamówienie klienta, a co za tym idzie – w pełni dopasowane do potrzeb jego biznesu.   

Współpraca z profesjonalnym software house stanowi doskonałą alternatywę dla zatrudniania i utrzymywania wewnętrznego działu IT. Oddelegowanie developmentu nowej aplikacji czy stworzenia zaawansowanej strony internetowej firmie zewnętrznej, posiadającej odpowiednią wiedzę oraz zasoby, stanowi gwarancję sukcesu. Atutem jest dostęp do specjalistów różnych dziedzin – od project managerów, programistów i grafików po testerów i analityków biznesowych. 

Po zakończeniu projektu software house oferuje opiekę powdrożeniową – m.in. przeszkolenie pracowników z obsługi nowej aplikacji i pomoc w przypadku awarii. Warto podkreślić możliwość rozwijania oprogramowania dedykowanego i dostosowywania jego funkcjonalności do zmieniających się potrzeb firmy.  

Software house – co to znaczy „oprogramowanie dedykowane”

Tego typu rozwiązania umożliwiają również przyszłą rozbudowę aplikacji np. poprzez dodanie kolejnych modułów. Jak wiadomo, do rozbudowy potrzebne jest prawo własności, a nie nabędziesz go poprzez zakup oprogramowania komercyjnego. Jako właściciel apki sam decydujesz o dokonaniu ewentualnych przekształceń. W praktyce system może być użytkowany przez lata, nie tracąc przy tym na funkcjonalności – warto zdecydować się na współpracę z GLOO Software House w Gdańsku.

Możesz wtedy liczyć na takie korzyści, jak: 

  • wysokiej jakości oprogramowanie,
  • szybki proces realizacji projektu,
  • profesjonalną dokumentację projektową,
  • przeprowadzenie integracji nowej aplikacji z innymi systemami.

Zauważ, że stworzenie oprogramowania dedykowanego oznacza konieczność poniesienia większego, aczkolwiek jednorazowego wydatku. W przypadku gotowych, ogólnodostępnych rozwiązań niejednokrotnie trzeba zapłacić za funkcje, z których nigdy nie będziesz korzystać. Ponadto po kilku latach może się okazać, że model abonamentowy okazał się droższy, niż inwestycja w oprogramowanie dedykowane. 

Jakościowa i opłacalna współpraca – jak wybrać dobry software house?

Zanim podpiszesz umowę z konkretnym software house, warto przeprowadzić staranny research. W tym celu dokładnie określ swoje wymagania i oczekiwania – to pozwoli ograniczyć krąg poszukiwań. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze – sprawdź, w jakich technologiach porusza się dany software house. To przełoży się nie tylko na ostateczny koszt stworzenia, ale i utrzymania, rozwoju i wydajności aplikacji dedykowanej. Pamiętaj, że software house bez specjalizacji, korzystający w wielu technologii, prawdopodobnie nie świadczy wysokiej jakości usług. Oczywiście należy tutaj pominąć duże przedsiębiorstwa, zatrudniające wielu specjalistów.

Zapoznaj się z projektami zrealizowanymi dla dotychczasowych klientów. Plusem będzie znalezienie projektów z Twojej lub pokrewnej branży lub odpowiadających Twojej koncepcji. Warto również zapytać o opinie innych klientów. 

Dowiedz się, w jakich sposób będziesz otrzymywać informacje o przebiegu prac. Zauważ, że bezproblemowa komunikacja jest konieczna dla efektywnej współpracy. Standardem jest komunikacja telefoniczna lub mailowa. Niektóre software house udostępniają narzędzia umożliwiające stałe monitorowanie prac.

Materiał zewnętrzny.