Kultura

Gdańska Galeria Günthera Grassa

InfoGdansk
28 maja, 2020
Zdjęcie: Rzeźba Turbot uchwycony przed Gdańską Galerią Günthera Grassa.

Placówka funkcjonuje w lokalu przy ulicy Szerokiej 34/35, znanego dawno temu z działania kawiarni Marysieńka, do dzisiaj z sentymentem wspominanej przez wielu mieszkańców Gdańska.

Günter Grass – urodzony w Gdańsku laureat literackiej Nagrody Nobla

Patron opisywanej placówki kulturalnej urodził się w Gdańsku, a w powojennych latach zyskał uznanie jako opiniotwórczy pisarz, jego literacki dorobek stał się istotnym wątkiem niemieckiego rozrachunku z przeszłością.

Ważne miejsce w twórczości tego pisarza zajmuje miasto Gdańsk, w którym przyszły Noblista spędził pierwszych kilkanaście lat życia, gdzie też niemieckojęzyczna społeczność zbyt łatwo dała sie zwieść nośnym i nienawistnym hasłom hitlerowskiej ideologii.

W 1999 roku Günther Grass został uhonorowany literacką Nagroda Nobla.

Wybitny pisarz zajmował się też rysunkiem i rzeźbą, w zbiorach opisywanej galerii znajduje się ponad sto prac pisarza. Jego dzieła są pokazywane w różnych konfiguracjach wystawienniczych, zazwyczaj jako punkt wyjścia czy odniesienia w szerszych rozważaniach na tematy zachodzących zjawisk społecznych i kulturalnych.
Warto wspomnieć o działalności wydawniczej opisywanej placówki kulturalnej, jej głównym wątkiem jest postać i twórczość gdańskiego Noblisty.

Wystawy w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa

Ponadto w galerii odbywają się wystawy czasowe, dotyczące zazwyczaj różnych wątków współczesnej kultury miasta Gdańska. Ciekawy też festiwal Grassomania, który co roku odbywa się w innej formule i propaguje wiedzę na temat pisarza i jego twórczości.

Zobacz też – Pozycjonowanie stron w Gdańsku – jak zdobyć więcej klientów online dla Twojej lokalnej firmy?

W gdańskiej przestrzeni można znaleźć sporo odniesień do postaci Günthera Grassa – między innymi ławeczkę przestawiającą jego osobę w towarzystwie Oskara Matzeratha – najbardziej znanego bohatera jego literackiej twórczości. Kilkaset metrów dalej, przy ul. Lelewela 13 (dawniej Labesweg) kamienica, w której przyszły Noblista mieszkał z rodziną.

Placówka działa w szerszej formule Gdaskiej Galerii Miejskiej.

INFORMACJE
Gdańska Galeria Günthera Grassa
Szeroka 34/35, 80-825 Gdańsk;
www.ggm.gda.pl