Inne

Galeria Przymorze

InfoGdansk
2 kwietnia, 2024
Zdjęcie: Galeria Przymorze przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku.

Ostatnie dekady przyniosły dynamiczny przyrost wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i wielkie zmiany w zakupowych nawykach polskiego społeczeństwa. Wspomniane zjawisko jest głębsze niż mogłoby się wydawać i niesie za sobą złożone konsekwencje, których omówienie wykracza poza ramy tego krótkiego wpisu.

Niektóre z nowych centrów handlowych też odczuły znaczenie dalszych zmian i odpływ klientów do bardziej atrakcyjnych obiektów i obszarów działania.

Atrakcyjna lokalizacja Galerii Przymorze

Wspomniany spadek zainteresowania raczej nie dotyczy Galerii Przymorze, która na dobre wrosła w przestrzeń jednej z największych dzielnic Gdańska, a dzięki znakomitej lokalizacji nawet w porannych godzinach jest tłumnie odwiedzana przez lokalnych mieszkańców.

Galeria Przymorze powstała w 2009 roku i w odróżnieniu od centrów wybudowanych przy trójmiejskiej obwodnicy została zlokalizowana wewnątrz osiedlowej przestrzeni. O Przymorzu już było, a przecież zaledwie kilka kilometrów dalej zaczyna się obszar Zaspy, zamieszkały przez ponad dwadzieścia tysięcy mieszkańców. Do tego dochodzi dostępność połączeń komunikacyjnych, w pobliżu Galerii Przymorze jeżdżą tramwaje linii 2, 4, 8, 12, a niedaleko znajduje się przystanek obsługiwany przez autobusy 127, 148 i 199.

Wewnątrz obiektu działa 68 sklepów i branżowych salonów związanych ze zdrowiem, urodą, modą, rozrywką i kulturą. Do tego strefy wypoczynku dla dorosłych i dzieci oraz gastronomia z ciekawie rozbudowaną ofertą kulinarnych smaków.

Uwagę odwiedzających przyciąga tak zwana Zielona Ściana o powierzchni 100 m² – efektowna prezentacja kilkudziesięciu egzotycznych gatunków roślin. To ciekawy walor na tle innych obiektów handlowych, bo z tematem zieleni wielu galeriom jest mocno nie po drodze, a zapowiedzi tego rodzaju inwestycji zazwyczaj kończą się na… zapowiedziach.

Historia dzielnicy w Galerii Przymorze.

Warto też zwrócić uwagę na wielkoformatowe fotografie ciekawie opowiadające o historii i budowie dzielnicy Przymorze.

Idea galerii handlowych w znacznej mierze opiera się na przyciąganiu uwagi aktywnością o niekoniecznie zakupowym charakterze, stąd organizacja w Galerii Przymorze rożnych ciekawych imprez i wydarzeń. W obiekcie odbył się na przykład Kiermasz Płyt Winylowych i CD oraz Dzień Dziecka z Bingiem. Z okazji 15-lecia działania odbyły się między innymi wystawa czasowa „Zabytkowe rowery przedwojenne” oraz holograficzny spektakl przestrzenny „Maska”.

I na koniec handlowa ciekawostka – blisko (700 metrów odległości) opisywanej galerii działa bazarowy Zielony Rynek, zatem obok siebie koegzystują dwa handlowe kompleksy o zupełnie innych modelach sprzedaży.

Właścicielem Galerii Przymorze jest ImmoGdańsk sp z o.o. Zarządcą obiektu jest firma Apsys Polska.

Galeria Przymorze – ciekawe miejsca w okolicy

Przymorze przede wszystkim kojarzy się z wielkim osiedlem o blokowiskowej zabudowie i według pierwszego wrażenia w okolicy nie ma ciekawych miejsc i obiektów. I w tym przypadku pierwsze wrażenie prowadzi do niekoniecznie właściwych wniosków, bo w przestrzeni Przymorza znaleźć można sporo ciekawych wątków gdańskiej historii.

Zobacz też – Zalety wynajmu busów w Gdańsku na wyjazdy grupowe i imprezy okolicznościowe

Okolica pojawiła się na kartach dziejów już w XII wieku, gdy dzięki nadaniu księcia Sambora stała się własnością cystersów z pobliskiej Oliwy.

Natomiast osiedlowy rozdział historii rozpoczął się latem 1959 roku, gdy przy ulicy Śląskiej wmurowano kamień węgielny pod budowę wielkiego osiedla mieszkaniowego. Do 1981 roku powstało ponad 100 bloków, o tej wielkiej inwestycji przypomina między innymi pomnikowy i niezauważany zazwyczaj kamień ustawiony u zbiegu ulic Chłopskiej i gen. T. Bora-Komorowskiego.

W bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Przymorze znajduje się monumentalny falowiec przy ulicy Obrońców Wybrzeża, którego długość wynosi aż 860 metrów, charakterystyczny budynek stał się architektonicznym symbolem Polski Ludowej.

Zobacz też – Fenomen falowca – wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej

Blisko wschodniego krańca wspomnianego budynku zaczyna się rozległy obszar Parku im. Ronalda Reagana, którego przestrzeń doczekała się prestiżowych nagród i przyciąga tysiące amatorów rekreacji na świeżym powietrzu.

Mniej znanym obszarem jest Park Przymorze, który ze względów widokowych i historycznych również warto odwiedzić.

INFORMACJE
Galeria Przymorze;
ul. Obrońców Wybrzeża 1, 80-398 Gdańsk;
Godziny działania: 9.00-21.00;
https://galeriaprzymorze.pl/