Informacje

Dzień Babci i Dziadka. Narodowe Muzeum Morskie zaprasza

InfoGdansk
20 stycznia, 2024

Zabierz babcię, zabierz dziadka do muzeum! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku proponuje udział w nietypowej muzealnej inicjatywie.

W dniach 21 i 22 stycznia obchodzony będzie Dzień Babci i Dziadka, z tej okazji w promocyjnej cenie zwiedzić można zabytkowe Spichlerze na Ołowiance – główny oddział wspomnianego muzeum.

Dzień Babci i Dziadka w Narodowym Muzeum Morskim

W najbliższą niedzielę (21.01) każda babcia i dziadek, którzy pojawią się w Spichlerzach na Ołowiance z wnukami będą mogli skorzystać z wejścia za jedyne 3 złote. Dodatkowo o godz. 11:00 i 13:00 na wesołe rodzinki będzie czekać przewodniczka. Co będzie można zobaczyć?

– Bogactwo zabytków związanych z historią żeglugi, szkutnictwa, budowy statków i bitew morskich na polskich wodach od czasów średniowiecznych po XX w. Narrację wystawy tworzą znaleziska archeologiczne z wraków spoczywających na dnie morza, szczegółowe makiety stoczni i portów oraz pamiątki po wybitnych postaciach związanych z morzem. To również bogata kolekcja modeli żaglowców, okrętów i statków handlowych, w tym „Vasa”, MS „Batory” i ORP „Orzeł”. Wystawę wieńczy Galeria Morska – jedyna w Polsce tak bogata i różnorodna ekspozycja malarstwa marynistycznego, z XVII i XVIII-wiecznymi dziełami malarzy holenderskich i flamandzkich – mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM.

 

Promocyjne zwiedzanie obejmuje także indywidualne zwiedzanie babć i dziadków – nawet bez udziału wnuków. Muzealnicy podkreślają, że sposób potwierdzenia statusu babci lub dziadka przy zakupie biletów zostawiają kreatywności i fantazji gości.

Oddziały Narodowego Muzeum Morskiego

Muzealną placówkę warto częściej odwiedzać, nie tylko przy okazji promocyjnych akcji i wydarzeń.

Początki działania były dość skromne, muzeum powstało w 1962 roku i początkowo działało w odbudowanym budynku średniowiecznego Żurawia.

Potem placówka zaczęła się rozrastać, tak jak rosło społeczne zainteresowanie morską historią Polski.

W 1972 roku instytucja objęła Muzeum Rybołówstwa w Helu, a kilka lat później przyległy do Żurawia budynek kotłowni został adaptowany do muzealnych funkcji i zadań.
Sporo działo się na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia. Najpierw muzeum przejęło rudowęglowiec „Sołdek”, a wkrótce potem zabytkowy żaglowiec szkolny „Dar Pomorza”.
Na tym nie koniec, w 1984 roku otwarto Muzeum Wisły w Tczewie, obok tego oddziału od prawie dekady działa muzealne Centrum Konserwacji Wraków.

Siedziba główna Narodowego Muzeum Morskiego znajduje się w trzech zabytkowych spichlerzach na wyspie Ołowianka, w pobliżu cumuje wspomniany „Sołdek” – pierwszy pełnomorski statek zbudowany w powojennej Polsce.

Zobacz też – Jak wybrać odpowiednią kancelarię prawną?

INFORMACJE
Dzień Babci i Dziadka w Narodowym Muzeum Morskim;
Narodowe Muzeum Morskie – Spichlerze na Ołowiance;
Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk;
21 stycznia 2024 r.
Godz. 11.00 i 13.00 – zwiedzanie muzeum z przewodnikiem.