Impreza już się odbyła

Informacje

Dobranocka. Historia animacji

InfoGdansk
19 listopada, 2017
Plan filmowy do serialu "Miś Uszatek"
Zdjęcie: Plan filmowy do serialu "Miś Uszatek"

Wystawa w oliwskim Muzeum Etnograficznym dotyczy tematyki niedocenionej i nieco już zapomnianej, a przy tym ważnej dla kilku powojennych pokoleń. Osią tej ekspozycji popularna dobranocka – krótki film animowany dla dzieci emitowany wieczorową porą.

Fascynująca historia polskiej animacji

Polskie animacje prezentowały poziom wybitny, bawiły kilka generacji i rozświetlały siermiężną szarość Polski Ludowej. Zawierały też mnóstwo walorów dydaktycznych i wychowawczych.

Na wystawie podróż przez etapy rozwoju tego gatunku filmowej sztuki. Przedstawienie najwybitniejszych polskich twórców, kulisów produkcji najpopularniejszych seriali i objaśnienie kluczowych dla tego rodzaju twórczości haseł i pojęć. Wystawa opowiada więc o niedocenianym fenomenie, którego echa dźwięczą w chyba każdej dorosłej osobie…

Na jednym z multimedialnych stanowisk odsłuchać można melodie z najpopularniejszych seriali animowanych. W małej i przytulnie urządzonej sali kinowej projekcje znanych bajek.

Polska sztuka animacji osiągnęła poziom światowy, czego dowodem statuetka Oscara z 1982 roku dla „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego. Wielkim sukcesem stał się też animowany utwór „Katedra” Tomasza Bagińskiego, dwadzieścia lat później nominowany do tego prestiżowego wyróżnienia. Na wystawie projekcje tych wybitnych animacji.

Wśród wielu eksponatów dwa plany zdjęciowe do produkcji „Miś Uszatek” i „Pingwin Pik Pok” z oryginalnymi kukiełkami występującymi w tych dobranockach. Ponadto scenopisy, folie celuloidowe, plakaty i ciekawe objaśnienia tekstowe. W tej wystawie spora frajda dla dzieci, a dla dorosłych podróż w czasy dzieciństwa, które mimo że odległe, to tutaj na wyciągnięcie ręki…

Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

INFORMACJE
Dobranocka. Historia animacji
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Etnografii Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
Wystawa do 31-12-2017