Endometrioza to choroba, w której przebiegu endometrium, czyli błona śluzowa macicy, występują poza jamą tego narządu, w obrębie całej jamy brzusznej. Może powodować ból, stany zapalne, torbiele, a także być przyczyną niepłodności. Co wiemy o tej chorobie i dlaczego może powodować problemy z zajściem w ciążę?
Czym jest endometrioza?
Endometrioza znana jest również pod nazwami gruczolistości macicy lub wędrującej śluzówki macicy. W jej przebiegu fragmenty błony śluzowej mogą znajdować się na zewnętrznej stronie macicy, na jajowodach, jajnikach, ale też innych narządach, np. na pęcherzu moczowym. Co istotne, ogniska śluzówki, funkcjonujące poza swoją pierwotną lokalizacją, również podlegają procesom związanym z menstruacją – naprzemiennym rozpulchnieniu i złuszczeniu, co powoduje krwawienia. Krew, która nie wydostaje się poza jamę brzuszną, powoduje stany zapalne, zrosty i torbiele endometrialne, nazywane czekoladowymi ze względu na swój ciemnoczerwony kolor.
W zależności od stopnia rozwoju choroby wyróżniamy cztery stadia endometriozy:
- endometrioza pierwszego stopnia (minimalna),
- drugiego stopnia (łagodna),
- trzeciego stopnia (umiarkowana),
- czwartego stopnia (ciężka).
Im wyższy stopień endometriozy, tym bardziej dolegliwe objawy: dyskomfort w jamie brzusznej lub długo utrzymujące się bóle – które mogą nasilać się również w trakcie miesiączek.
Wpływ endometriozy na ciążę
Endometrioza może powodować niepłodność, jednak stwierdzenie tej choroby nie oznacza automatycznie, że pacjentka nie będzie mogła uzyskać ciąży. Często jednak jest to proces dłuższy i trudniejszy niż w przypadku kobiet, które nie borykają się z tą chorobą.
U kobiet, które zaszły w ciążę mimo endometriozy, objawy bólowe zwykle ustępują lub mają łagodniejszy charakter. Przede wszystkim dlatego, że w trakcie ciąży błona śluzowa nie złuszcza się (nie krwawi).
Więcej informacji na temat endometriozy w kontekście ciąży przeczytasz na stronach kliniki leczenia niepłodności Gameta: https://gameta.pl/blog/endometrioza-a-ciaza/.
Jak zdiagnozować endometriozę?
Endometrioza w stadium I i II nie jest widoczna w trakcie badania USG. Duże ogniska oraz torbiele mogą zostać uwidocznione podczas ultrasonografii, choć zwykle nie można potwierdzić diagnozy standardowym badaniem ginekologicznym. Aby potwierdzić endometriozę, możliwe jest też wykonanie laparoskopii diagnostycznej, czyli badania endoskopowego (wprowadzenia przez niewielkie nacięcie na skórze cienkiego endoskopu wyposażonego w kamerę). Warto dodać, że endometriozy nie można wykryć badaniami krwi czy moczu.
Leczenie endometriozy – gdzie się zgłosić?
Laparoskopia może służyć do diagnostyki, ale także leczenia endometriozy. Przez niewielkie nacięcia w skórze można wprowadzić nie tylko kamerę, ale także mikronarzędzia chirurgiczne, pozwalające usunąć zauważone zmiany. Stosuje się również leczenie farmakologiczne, głównie w celu złagodzenia dolegliwości bólowych.
W leczenie niepłodności związanej z endometriozą stosuje się między innymi inseminację domaciczną ze stymulacją jajeczkowania (przy I i II stopniu choroby) oraz metodę in vitro, w przypadku większego nasilenia choroby, w sytuacji, gdy kobieta z endometriozą ma powyżej 35 lat, lub gdy rozpoznanej endometriozie współtowarzyszą nieprawidłowe parametry nasienia u partnera.
Diagnostykę i leczenie endometriozy można przeprowadzić w klinikach leczenia niepłodności, między innymi w klinikach Gameta, której placówki funkcjonują w Warszawie, Łodzi (Rzgów), Gdyni, Bydgoszczy i w Kielcach (Chęciny) Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://gameta.pl/.