Rozmaitości

Czy warto studiować wzornictwo przemysłowe?

InfoGdansk
8 kwietnia, 2022
Zdjęcie: Czy warto studiować wzornictwo przemysłowe?

Wzornictwo przemysłowe to dla wielu osób dość enigmatycznie brzmiące pojęcie. Tymczasem to nic innego jak nazwa dość popularnego ostatnimi czasy kierunku studiów. Zanim jednak zdecydujemy udać się na ten kierunek, dobrze byłoby czegoś się o nim dowiedzieć. Warto przede wszystkim poznać największe zalety wzornictwa i dowiedzieć się, w jakich miejscach będzie można poszukiwać zatrudnienia po jego ukończeniu.

Wzornictwo przemysłowe – najważniejsze informacje

Wzornictwo przemysłowe można bez wątpienia uznać za jeden z ciekawszych kierunków studiów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że osoby studiujące ten kierunek posiadają zazwyczaj dość wszechstronną wiedzę na różne tematy. Każdy, kto wybiera się na wzornictwo powinien mieć bowiem nie tylko rozwiniętą kreatywność, ale i wyobraźnię przestrzenną. Osobom studiującym ten kierunek przyda się zarówno wiedza o fizyce, jak i o sztuce. Warto zaznaczyć, że studia wyposażą przyszłego absolwenta w wiedzę praktyczną oraz teoretyczną. Zanim zdecydujemy się na studiowanie wzornictwa przemysłowego, powinniśmy zastanowić się temu, czy mamy ku temu odpowiednie predyspozycje. Jeżeli posiadamy bogatą wyobraźnię, ale dobrze radzimy sobie także z naukami ścisłymi, wydaje się, że ten kierunek jest wręcz stworzony dla nas. Jeśli jednak jesteśmy typowymi humanistami, lepiej będzie rozważyć studiowanie innego kierunku. 

Sylwetka absolwenta wzornictwa 

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie można pracować po wzornictwie przemysłowym. Na szczęście, absolwenci tego kierunku mają całkiem sporo interesujących opcji do wyboru. Przede wszystkim, można będzie zatrudnić się w firmie zajmującej się projektowaniem różnego rodzaju przedmiotów użytkowych. Można pracować zarówno w firmie prywatnej, jak i w jakimś państwowym przedsiębiorstwie. Nie da się jednak ukryć, że absolwenci wzornictwa nierzadko decydują się na założenie swojej własnej działalności gospodarczej. Jeżeli jednak interesuje nas takie rozwiązanie, musimy mieć dobry pomysł. W przeciwnym razie, ciężko będzie nam znaleźć klientów. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wydaje się, że absolwenci wzornictwa przemysłowego mają dość dobrą sytuację na rynku pracy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to dosyć wymagający kierunek. Musimy więc być przygotowani na długie godziny spędzone na nauce. Wiedza teoretyczna jest niezmiernie ważna, ale bez opanowania podstawowych umiejętności praktycznych niezmiernie ciężko będzie nam zdać wszystkie egzaminy. Musimy także mieć na uwadze to, że wzornictwa przemysłowego nie można studiować w każdym polskim mieście. Dobrze byłoby więc przejrzeć oferty kilkunastu uczelni i sprawdzić, czy proponują nam one wzornictwo. Czasami, chęć studiowania tego kierunku będzie dla nas równoznaczna z przeprowadzką do innego miasta. Trzeba więc liczyć się z tym, że z czegoś będzie trzeba pokryć koszty życia w innej miejscowości. Na szczęście, pomocne mogą okazać się domy studenckie, jak również różnego rodzaju stypendia. Mowa tu zarówno o tych socjalnych, jak i o naukowych. 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.ssw-sopot.pl/wzornictwo/