Wystawy

Adam Haupt. Pamięć ciała, pamięć piekła

InfoGdansk
10 kwietnia, 2025
Zdjęcie: Adam Haupt. Pamięć ciała, pamięć piekła. Wystawa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W Małej Auli Akademii Sztuk Pięknych zobaczyć można wystawę dotyczącą twórczości Adama Haupta – znakomitego artysty i architekta.

Na terenie Gdańska znajdują się dwie ważne realizacje pomnikowe, które powstały przy udziale prezentowanego artysty. Z tego i wielu innych powodów warto wystawę zobaczyć.

Adam Haupt – znakomity artysta i architekt

Adam Haupt dał się poznać jako twórca wielowymiarowy i wszechstronnie uzdolniony. Rozległość jego zainteresowań objawiła się między innymi w jednoczesnych studiach na Wydziale Architektury Akademii Górniczej oraz nad malarstwem w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jako inżynier-architekt pracował w gdańskim „Miastoprojekcie” i z tego powodu zaangażowany był w odbudowę Głównego Miasta.
Natomiast w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych kierował Katedrą Projektowania Okrętów i Form Przemysłowych oraz Katedrą Wzornictwa Przemysłowego.

Adam Haupt w latach 1962-1965 pełnił funkcję rektora wspomnianej wyżej gdańskiej uczelni artystycznej. Jego działalność została wyróżniona ważnymi odznaczeniami, między innymi Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twórczość Adama Haupta

Wystawa w Małej Auli Wielkiej Zbrojowni przypomina o najważniejszych dziełach tego nietuzinkowego inżyniera-artysty. Wystawę otwiera prezentacja ważnych wątków związanych z budową Mauzoleum Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Adam Haupt współpracował przy tym poruszającym upamiętnieniu z Franciszkiem Duszeńko oraz Franciszkiem Strynkiewiczem. W 1994 roku wspomniany pomnik został przez nowojorskie The Jewish Muzeum uznany za najbardziej poruszający monument poświęcony tematyce Holokaustu.

Dzięki współpracy Adama Haupta z Wiesławem Gruszkowskim powstał też Cmentarz Żołnierzy Francuskich w Gdańsku (link) – największa taka nekropolia na terenie Rzeczypospolitej. Ten stosunkowo mało znany cmentarz przypomina o francuskich wątkach wielokrotnie obecnych w polskiej historii.

Kolejna część wystawy dotyczy Pomnika Obrońców Wybrzeża (link) z Westerplatte, przy którym Adam Haupt ponownie współpracował z Franciszkiem Duszeńko. Kilkuletnie prace wsparł również Henryk Kitowski.

Wystawy w Wielkiej Zbrojowni

Natomiast w Dużej Auli pokazywana jest wystawa „Franciszek Duszeńko. Ołowiane Łzy” .Zatem w tym samym czasie prezentacja dorobku artystów, których twórczość pomimo upływu kilkudziesięciu lat nadal kształtuje polską świadomość historyczną.

Wystawa „Adam Haupt. Pamięć ciała, pamięć piekła” jest dostępna do 4 maja 2025 r.