Książki

Westerplatte w 7 odsłonach – katalog wystawy

InfoGdansk
2 lutego, 2018

Katalogowe opracowanie merytorycznie i ciekawie podsumowuje wyniki prac archeologicznych prowadzonych od jesieni 2016 roku na terenie Westerplatte. Znaczenie tego obszaru jest powszechnie znane, ten wąski półwysep uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej.

Katalog wystawy „Westerplatte w 7 odsłonach”

Podczas pierwszych tak szeroko zakrojonych badań znaleziono ponad 4 tys. przedmiotów związanych z funkcjonowaniem polskiej placówki, wcześniejszego kąpieliska czy nawet napoleońskim rozdziałem dziejów. Wśród znalezisk m.in. fragment okna z Wartowni nr 5 z odłamkiem bomby zatopionym w szkle, wygięta siłą wybuchu łyżka z tejże placówki czy też zdeformowany orzełek z żołnierskiej rogatywki. Z około dwustu najciekawszych przedmiotów skomponowano wystawę „Westerplatte w 7 odsłonach” prezentowaną w sali wystaw czasowych Muzeum II Wojny Światowej. W niewielkich eksponatach ogromny ładunek historii i emocji, formułę wystawy poszerzają ciekawe opisy merytoryczne i unikatowe fotografie.

Zobacz też – Planujesz zakup samochodu elektrycznego? Zwróć uwagę na te 3 kwestie!

W opracowaniu katalogowym teksty w językach polskim i angielskim oraz kilkadziesiąt zdjęć o unikatowym charakterze. Książka do nabycia w sklepie Muzeum II Wojny Światowej na poziomie -3.

Atak wojsk niemieckich na polską Wojskową Składnicę Tranzytową ulokowaną na półwyspie Westerplatte rozpoczął II wojnę światową – przerażający w swej skali międzynarodowy konflikt, w wyniku którego śmierć poniosły miliony ludzi na całym świecie. Nie tylko symboliczna data rozpoczęcia działań wojennych – 1 września 1939 r. – stanowi o wyjątkowości Westerplatte. Półwysep zapisał się w świadomości polskiej i międzynarodowej opinii publicznej dzięki postawie około 220 żołnierzy, walczących przez siedem dni w morderczym starciu z przeważającymi siłami Niemiec.

„Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta” – napisze po latach o takich jak Westerplatczycy prof. Henryk Elzenberg. Niezłomność i determinacja w obronie wolności, godności oraz samostanowienia Rzeczypospolitej, przy jednoczesnym wypełnianiu sojuszniczych zobowiązań, czyni z obrońców Westerplatte archetyp postaw polskich żołnierzy w starciu z dwoma totalitaryzmami – niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem – całym okresie 1939-1963.

Zapraszam wszystkich Państwa do zapoznania się z wystawą „Westerplatte w 7 odsłonach” – wyjątkowej ekspozycji, która stanowi rezultat pierwszych w historii prac archeologicznych na półwyspie Westerplatte. Zapis życia, walki i śmierci polskich bohaterów wprowadzi Państwa w klimat utraconej II Rzeczypospolitej, przeniesie do czasów tragicznego września 1939r., budząc jednak – mam nadzieję – refleksję o naszym spokojnym i szczęśliwym życiu w wolnej Polsce.
Z przedmowy – Dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Westerplatte w 7 odsłonach – spis treści

Przedmowa
Westerplatte w 7 odsłonach. Prezentacja zabytków pierwszego etapu badań archeologicznych na Westerplatte
Półwysep Westerplatte – krótka historia
Wartownia nr 5
Militaria
Willa oficerska
Przedmioty osobiste
Strefa kolejowa
Polscy więźniowe na Westerplatte
Cmentarz Obrońców Westerplatte
Badania archeologiczne na Westerplatte – ciąg dalszy.

INFORMACJE
Westerplatte w 7 odsłonach
Katalog wystawy
Wydawnictwo: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Gdańsk 2017
Stron: 128
ISBN: 978-83-65957-01-6