Rozmaitości

Planujesz zakup samochodu elektrycznego? Zwróć uwagę na te 3 kwestie!

InfoGdansk
30 czerwca, 2023

Popularność samochodów elektrycznych ciągle rośnie. Czy warto skorzystać z dopłaty do samochodów elektrycznych? Kto może skorzystać z programu Mój Elektryk i jakie dofinansowanie można uzyskać w ramach przedmiotowego programu?

Samochody elektryczne- co trzeba wiedzieć na starcie?

Samochody elektryczne to coraz powszechniej używana alternatywa dla samochodów spalinowych. Do działania potrzebują regularnego ładowania. Możliwe jest zarówno ładowanie przy użycia domowego gniazdka elektrycznego, jak i ładowanie z użyciem stacji publicznych. Najszybszym sposobem jest wykorzystanie stacji szybkiego ładowania. Czas ładowania pojazdu elektrycznego wynosi od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin, w zależności od typu ładowarki i pojemności akumulatora. 

 

Zakup samochody elektrycznego- 3 kwestie, o których trzeba pamiętać

Decydując się na zakup samochodu elektrycznego, pod uwagę należy wziąć kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest zasięg. Odnosi się on do maksymalnej odległości, jaką można pokonać na jednym ładowaniu samochodu. Zasięg powinien być odpowiednio dopasowany do potrzeb, w zależności od dystansu pokonywanego każdego dnia. Oprócz zasięgu, ogromne znaczenie ma infrastruktura ładowania. Pomocna może okazać się strona mapaladowania.pl, na której w łatwy sposób można sprawdzić, czy w najbliższej okolicy dostępne są stacje ładowania. Takie punkty powinny być dostępne zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w miejscach docelowych, np. blisko miejsca pracy. Co więcej, ładowarki muszą być kompatybilne z modelem samochodu i muszą posiadać odpowiednią wydajność, by zapewnić szybkie ładowanie pojazdu. Trzecią kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę są koszty. Co prawda, samochody elektryczne są droższe od tradycyjnych, jednak warto na bieżąco sprawdzać informacje o dopłatach do elektryków i złożyć odpowiednie dokumenty przed terminem zakończenia naboru wniosków. Dopłaty do samochodów elektrycznych pozwalają na pokrycie większości kosztów związanych z zakupem samego pojazdu. Pod uwagę należy wziąć nie tylko koszt samego samochodu, ale także koszty energii elektrycznej czy koszty konserwacji i ewentualnych napraw. Choć koszt samochodu elektrycznego jest wyższy niż spalinowego, to jednak koszty jego eksploatacji i konserwacji są znacznie niższe.

Kto może otrzymać dopłatę do samochodu elektrycznego?

Z programy Mój elektryk skorzystać może właściwie każdy- zarówno osoba fizyczna, jak i firma, jednostka samorządowa, spółdzielnia czy stowarzyszenie. W ramach dotacji, osoba fizyczna może otrzymać dopłatę w wysokości 18 750 zł, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny kwota ta wyniesie 27 000 zł. Warunkiem ubiegania się o dotację jest przedstawienie faktury zakupu samochodu elektrycznego i złożenie odpowiedniego formularza. Samochód musi zostać zarejestrowany i ubezpieczony na terytorium Polski, a do tego nie można sprzedać go w ciągu dwóch lat od otrzymania dofinansowania. Dotacja obowiązuje tylko w przypadku samochód nowych, zasilanych silnikiem elektrycznym bądź wodorowym. Korzystając z programu Mój Elektryk można naprawdę sporo zaoszczędzić.  Wniosek o pomoc finansową w formie dotacji należy składać poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Dofinansowanie przeznaczone jest na częściowe pokrycie opłaty wstępnej i opłaty transferowej, wskazanych w umowie leasingu pojazdu zeroemisyjnego. W przypadku wyczerpania alokacji środków, odpowiednia informacja zostanie umieszczona na stronie internetowej.

Czy warto zainwestować w samochód elektryczny?

Zalet aut elektrycznych jest naprawę sporo. Auto elektryczne to oszczędność na paliwie, choć oczywiście, trzeba ponosić koszty energii elektrycznej. Biorąc jednak pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania, jakie daje program Mój Elektryk, koszty nie są wysokie. Samochody elektryczne są bardziej ekologiczne niż samochody spalinowe, ponieważ nie emitują bezpośrednio szkodliwych substancji i przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Samochody elektryczne są często wyposażone w zaawansowane funkcje i technologie. Mogą mieć inteligentne systemy zarządzania energią, zaawansowane systemy, funkcje automatycznego prowadzenia (autopilota) i wiele innych. Elektryczne samochody mają zazwyczaj cichsze wnętrze i płynniejszą jazdę niż tradycyjne samochody z silnikiem spalinowym. Dzięki temu podróżowanie elektrycznym samochodem może być bardziej komfortowe i relaksujące. Pomimo początkowo wyższych kosztów zakupu samochodów elektrycznych w porównaniu do samochodów spalinowych, długoterminowo mogą one być bardziej opłacalne. Wraz z postępem technologii, koszty produkcji baterii spadają, co przekłada się na obniżenie cen samochodów elektrycznych. Ponadto, koszty energii elektrycznej są zazwyczaj stabilniejsze niż ceny paliwa, co może przynieść długoterminowe oszczędności. Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnych modeli samochodów elektrycznych, obejmujących różne kategorie, rozmiary i style. Możesz wybierać spośród kompaktowych hatchbacków, przestronnych SUV-ów, sportowych modeli i innych. Różnorodność ta daje większą swobodę wyboru i szansę na znalezienie samochodu, który najlepiej odpowiada preferencjom i potrzebom.

Materiał zewnętrzny.