To ukryte w nadmorskim lesie jezioro jest być może pozostałością po wiślanym starorzeczu. Obecna nazwa została wprowadzona po II wojnie światowej i jest określeniem oddalonym od poprzedniego znaczenia. Wcześniej używano określenia Heid-See, co bardziej oznacza Wrzosowe, ewentualnie Leśne Jezioro.
Pionierska działalność Sörena Björna
W XVII wieku w okolicy funkcjonował dwór z browarem. Sto lat później pobliską przestrzeń sensacyjnie przekształcił Sören Björn, z jego inicjatywy założono tu ogród botaniczny, prowadzono też eksperymentalne obsadzenia wydm piaskolubną roślinnością. Metoda okazała się być bardzo skuteczna i istotnie zmniejszyła problem uciążliwego piachu.
W XIX wieku zauważono i wykorzystano rekreacyjne walory niedużego jeziora. Nad brzegiem zbudowano hotel kuracyjny, zorganizowano kąpielisko, w okolicy wytyczono sieć wygodnych i malowniczych ścieżek spacerowych. W 1914 roku z kąpieli w jeziorze miało skorzystać aż 50 tysięcy osób! Po II wojnie światowej rekreacyjna infrastruktura popadła w zapomnienie, nie bez znaczenia był też szerszy brak poszanowania wobec tego co wspólne i zielone. Z dawnej kurortowej zabudowy nie przetrwały nawet fundamenty.
Zobacz też – Pływanie – doskonała aktywność dla dzieci i dorosłych
W 2014 roku zakończono prace przy budowie trasy spacerowo-edukacyjnej, projekt sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego. Być może okolica Pustego Stawu ponownie stanie się ciekawą przestrzenią aktywnej rekreacji.