Imprezy

Twórczość architektoniczna Wacława Tomaszewskiego – wykład w Muzeum Gdańska

InfoGdansk
15 października, 2024
Zdjęcie: Hotel "Monopol" powstał według projektu Wacława Tomaszewskiego. fot. M. Murman - zbiory Muzeum Gdańska.

W najbliższy czwartek w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska”.

Spotkanie dotyczyć będzie postaci i twórczości architektonicznej Wacława Tomaszewskiego, zaangażowanego między innymi w powojenną odbudowę nadmotławskiego miasta.

Twórczość architektoniczna Wacława Tomaszewskiego

W najbliższy czwartek odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska”.

Tematem spotkania będzie postać Wacława Tomaszewskiego. Był architektem powołanym na stanowisko profesora Politechniki Gdańskiej bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej, uczestniczył w procesie odbudowy Gdańska. Co zawdzięcza mu nasze miasto?
Wykład poprowadzi Ewa Maria Wolańska.

Wacław Tomaszewski – wirtuoz gdyńskiego modernizmu i nie tylko

Wykład dotyczyć będzie twórczości architektonicznej Wacława Tomaszewskiego, którego aktywność i rozległość zainteresowań z pewnością zaskoczą niejednego słuchacza.

Wacław Tomaszewski urodził się w 1884 roku w Odessie. Jako obiecujący i żądny wiedzy młodzieniec podjął studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Kijowskiej. Architektoniczne wykształcenie skompletował jednak na Wydziale Architektury Politechniki w Karlsruhe. Tam też zgłębiał tajniki malarstwa i rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych.

Po odzyskaniu niepodległości Wacław Tomaszewski zasiadał przez pewien czas w ławie poselskiej Sejmu Rzeczypospolitej, następnie prowadził pracownię architektoniczną w Warszawie. Skala jego architektonicznego talentu ujawniła się po przeprowadzce do Gdyni, która dynamicznie zmieniała się w miejsko-portową metropolię.
Wacław Tomaszewski zaprojektował między innymi gmach główny Państwowej Szkoły Morskiej, Dom Marynarza Polskiego i Magazyn Tranzytowy Dworca Morskiego. Tymi realizacjami wpisał się w najlepsze wątki gdyńskiego modernizmu.

Po zakończeniu II wojny światowej związał się z Gdańskiem, w którym wskutek wojennych zniszczeń i rosnącym potrzebom pracy dla architektów nie brakowało.
Dzięki jego zaangażowaniu uruchomiono kierunki architektoniczne na Politechnice Gdańskiej, architekt zaprojektował też budynki Miastoprojektu, hotelu Monopol oraz „Domu Książki” we Wrzeszczu.

Wacław Tomaszewski z sukcesami rozwijał raczkującą dyscyplinę architektury okrętowej, stąd też jego zaangażowanie w przebudowę wnętrz statku „Batory”.

Wykład przypominający o gdańskich zasługach tej postaci zapowiada się bardzo ciekawie.

INFORMACJE
Wokół odbudowy Gdańska: Droga architekta, Odessa-Gdańsk. Wacław Tomaszewski (1884-1969);
Wykład w Muzeum Gdańska;
Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk;
17 października 2024 (czwartek), godz. 17.00;
Wstęp wolny.