Muzea

Bursztynowa Arka Przymierza w Muzeum Gdańska

InfoGdansk
29 kwietnia, 2023
Zdjęcie: Bursztynowa Arka Przymierza. Źródło: Muzeum Gdańska.

W gdańskim Muzeum Bursztynu odbyła się prezentacja niezwykłego dzieła sztuki, którego kunszt i rozmach wykonania potwierdzają ważną pozycję pomorskiego regionu w światowej branży bursztynniczej.

Bursztynowa Arka Przymierza powstała na podstawie starotestamentowego opisu i zawiera w sobie bardzo ważne przesłanie – przymierze i zgodę jako fundament wszelkich relacji i codziennego funkcjonowania.

Prace przy Arce Przymierza zostały pokazane w jednym z odcinków popularnej serii „Złoto Bałtyku” emitowanej w kanale History Channel.

Opisywane dzieło sztuki można nieodpłatnie podziwiać na poziomie „0” Muzeum Bursztynu do 12 czerwca 2023 r.

Prezentacja Bursztynowej Arki Przymierza

Odsłonięcie Arki Przymierza odbyło się 28 kwietnia i przyciągnęło wielkie zainteresowanie mediów i osób związanych z kulturą. Najważniejsze role przypadły twórcom unikatowego dzieła sztuki, w ceremonii udział wzięli bursztynnik Tomasz Ołdziejewski, projektant Artur Szyngwelski oraz jubilerka Emilia Łuźniak.

O znaczeniu Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu przypomniały krótkie wystąpienia związanych z miastem gości.

– Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu. To nie tylko miejsce, w którym każdego roku odbywają się skupiające przedsiębiorców z całego świata targi pod marką Amberif, ale także miasto, w którym działa Muzeum Bursztynu. Te ostatnie, ponownie udostępnione w nowej siedzibie w 2021 roku, w przeciągu dwóch lat odwiedziło blisko 300 tys. zwiedzających – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu – Gdańsk jest też miastem, które od ubiegłego roku szczyci się bursztynowym Rekordem Guinnessa, i w którym prezentowane są współczesne i wyjątkowe dzieła bursztynników. Do ich grona dołączyła dziś bursztynowa Arka Przymierza.

 

Krótki opis nieodsłoniętej jeszcze Arki Przymierza przedstawił Tomasz Ołdziejewski – jeden z twórców i warto dodać – zdobywca dwóch wpisów do Księgi Rekordów Guinnessa.

– Chyba największym wyzwaniem było wyrzeźbienie cherubów. W tej postaci wyrażają one symbolicznie pokorę. Jest też umieszczona jedna surowa bryłka bursztynu, symbolizująca niedoskonałość. Celowy zabieg, który ma podkreślić, że doskonały jest tylko Bóg – powiedział Tomasz Ołdziejewski – Ta praca powstała dzięki pracy Artura i Emilii. Bez nich nie powstałyby odniesienia do Pomorza, np. srebrnej blachy imitującej fale morskie, a sama arka nie zostałaby pokryta włoskim złotem.

 

Odsłonięcie bursztynowej Arki Przymierza. Źródło: Muzeum Gdańska.

Chwilę później nastąpiło odsłonięcie niezwykłego bursztynowego dzieła sztuki.

Steven Spielberg i Bursztynowa Arka Przymierza

Bursztynowa Arka Przymierza powstała na podstawie starotestamentowego opisu, który zawarty jest w Księdze Wyjścia i zawiera dokładne wskazówki, wykorzystane przez twórców bursztynowego dzieła.

Fragment Księgi Wyjścia z opisem Arki Przymierza

„I uczynią arkę z drzewa akacjowego; jej długość będzie wynosiła dwa i pół łokcia; jej wysokość półtora łokcia i jej szerokość półtora łokcia. I pokryjesz ją szczerym złotem wewnątrz i zewnątrz, i uczynisz na niej dokoła złote wieńce. Odlejesz do niej cztery pierścienie ze złota i przymocujesz je do czterech jej krawędzi: dwa pierścienie do jednego jej boku i dwa do drugiego jej boku. Rozkażesz zrobić drążki z drzewa akacjowego i pokryjesz je złotem. I włożysz drążki te do pierścieni po obu bokach arki celem przenoszenia jej. Drążki pozostaną w pierścieniach arki i nie będą z nich wyjmowane. I włożysz do arki Świadectwo, które dam tobie. I uczynisz przebłagalnię ze szczerego złota: długość jej wynosić będzie dwa i pół łokcia, szerokość zaś półtora łokcia; dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni. Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych. Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów”. (Wj 25:10-20, wersja Biblii Tysiąclecia)’

 

Wykonana z akacjowego drewna skrzynia została artystycznie obłożona złotem, srebrem i bałtyckim bursztynem. Dzieło waży ok. 240 kilogramów.

W harmonijnej całości uwagę przyciąga surowa bryłka bursztynu, która celowo została umieszczona w obudowie skrzyni i według słów Tomasza Ołdziejewskiego symbolizuje ludzką ułomność, podczas gdy doskonałość zastrzeżona jest wyłącznie Stwórcy.

Dzieło sztuki otrzymało też certyfikat potwierdzający autentyczność wykorzystanego bałtyckiego bursztynu. Ten ważny dokument wystawiło laboratorium Amber Experts.

Zobacz też – Fotograf ślubny w Gdańsku

Do dzisiaj funkcjonuje w masowej kulturze filmowa postać Indiany Jonesa, który jako brawurowo działający archeolog znalazł wiele bezcennych skarbów i rozwiązał zdumiewające zagadki i tajemnice. Przygody tej wyrazistej postaci rozpoczęły poszukiwania… Arki Przymierza. Dlatego o powstaniu opisywanego dzieła sztuki poinformowany został Steven Spielberg – światowej sławy reżyser i twórca filmowego cyklu o przygodach Indiany Jonesa. W czerwcu odbędzie się kinowa premiera kolejnej części przygód dzielnego archeologa.

Tomasz Ołdziejewski – człowiek z bursztynu

Zatem powodów do odwiedzin w gdańskim Muzeum Bursztynu nie brakuje. Placówka działa w Wielkim Młynie i cieszy się wielkim zainteresowaniem odwiedzających nadmotławskie miasto turystów.

W muzealnym holu zobaczyć też można największą bursztynową bryłę na świecie, która pod koniec czerwca 2022 roku została uhonorowana wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.

Zobacz też – Zalety wynajmu busów w Gdańsku na wyjazdy grupowe i imprezy okolicznościowe

Dwa inne bursztynowe rekordy tego rodzaju to zasługa Tomasza Ołdziejewskiego, który zaszczytne wyróżnienia otrzymał za wykonanie bursztynowego „Titanica” oraz latarni morskiej. Określenie „czlowiek z bursztynu” do tej postaci jak najbardziej pasuje. Taki też tytuł nosi książka poświęcona pasji i twórczości Tomasza Ołdziejewskiego, której premiera odbyła się wraz z odsłonięciem bursztynowej Arki Przymierza.