Chociaż turystyczne aktywności obejmują też miesiące jesienno-zimowe, to długi weekend z przełomu kwietnia i maja uznawany jest za początek sezonu turystycznego w bardziej intensywnym wydaniu.
Zachęcamy do wizyty w Gniewie, który pomimo formatu niewielkiego miasteczka stanowi jedną z najciekawszych miejscowości na terenie Pomorza Gdańskiego. Decyduje o tym fascynujący splot wielu wątków historii podkreślony oprawą cennych zabytków przeszłości….
Majówka 2024 w Gniewie
Na przełomie kwietnia i maja sporo będzie się dziać w pobliżu gniewskiego zamku. Majówka w Gniewie z pewnością przyciągnie spore zainteresowanie mieszkańców i odwiedzających pomorski region turystów.
Poniżej przedstawiamy krótki opis atrakcji przygotowanych z myślą o majówkowym rozpoczęciu gniewskiego sezonu turystycznego.
-zwiedzanie zamku w Gniewie z przewodnikiem;
-zabawy w warsztacie kowala i wybijanie monet w mennicy;
-witrażowe warsztaty – malowanie średniowiecznych, patriotycznych i regionalnych wzorów na szkle;
-spotkanie z porucznikiem Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego – żywa lekcja historii dotycząca wojskowości szlacheckiej Rzeczypospolitej;
-zwiedzanie Gniewu z przewodnikiem. W gniewskiej przestrzeni nadal można usłyszeć echa średniowiecznych i późniejszych historii
Gniewska majówka organizowana jest przez tutejszy oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Więcej informacji:
https://archeologia.pl/aktualnosci/gniew-aktualnosci/majowka-2024-na-zamku-w-gniewie/
Zakup biletów na powyższe atrakcje w Domu Bramnym – siedzibie gniewskiego oddziału Muzeum Archeologicznego
Wielkie znaczenie gniewskiej historii
Wedle pierwszego wrażenia Gniew jest małym miasteczkiem o niewielkim znaczeniu, jednak w dawnych stuleciach miejscowość odgrywała bardzo ważną role w funkcjonowaniu całego Pomorza Gdańskiego. W tym miejscu działała ważna przeprawa wiślana, która u schyłku średniowiecza komunikowała tereny państwa krzyżackiego z resztą Pomorza i dalej położonymi obszarami niemieckiej Rzeszy. Z tego powodu zakonni bracia zabezpieczyli przeprawę potężna fortecą, której utrata przyczyniła się do przegranej Zakonu Krzyżackiego w wojnie 13-letniej i powrocie Polski nad bałtyckie wybrzeże. Pomimo wielu, również dramatycznych zawirowań dziejowych – zamek przetrwał do obecnych czasów i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji Pomorza Gdańskiego.
Zobacz też – Gdańsk – znajdź idealne miejsce na Twoją konferencję!
W XVII wieku podczas przewlekłych i wyczerpujących wojen polsko-szwedzkich po raz kolejny ujawniło się znaczenie Gniewu jako bramy prowadzącej w stronę handlowo-portowego Gdańska. Stąd zaciekła kilkudniowa bitwa, która rozegrała się na przełomie września i października 1626 roku i w której stanęli przeciwko sobie dwaj blisko spokrewnieni monarchowie – szwedzki król Gustaw Adolf i władca Rzeczypospolitej Zygmunt III Waza.
O tej bitwie przypominają organizowane inscenizacje historyczne.
Zobacz więcej – Vivat Vasa 2022 – widowisko historyczne w Gniewie
Przez prawie trzydzieści lat tutejszym starostą był Jan III Sobieski – władca szlacheckiej Rzeczypospolitej i jeden z najwybitniejszych wodzów ówczesnej Europy.
Zwiedzając Gniew można się też zachwycić widokami – panoramiczne ujęcia Wisły są rzeczywiście wspaniałe!
Majówka w Gniewie;
Zamek w Gniewie;
27 kwietnia – 5 maja 2024 r.