Impreza już się odbyła

Imprezy

Wykład „Oruńskie ogrody. Parki, aleje i cmentarze’

InfoGdansk
22 września, 2022

Muzeum Gdańska i Rada Dzielnicy Orunia – Święty Wojciech – Lipce zapraszają w ramach projektu „Historie Gdańskich Dzielnic” na cykl wykładów poświęconych dzielnicom Stare Szkoty, Orunia, Lipce i Święty Wojciech.

W ramach cyklu odbędą się cztery spotkania w Ratuszu Oruńskim, który po dłuższych pracach adaptacyjnych został otwarty w lutym tego roku.

Prelegenci opowiedzą m.in. o oruńskich ogrodach, nieistniejących budynkach, życiu zakonnym, a nawet znaleziskach wczesnośredniowiecznych łodzi na Oruni.

Parkowa Orunia – wykład prof. Katarzyny Rozmarynowskiej

Wieś Orunia od zawsze słynęła ze swoich ogrodów, które dostarczały warzywa na gdańskie stoły. Dogodne położenie wsi sprawiło, że od końca XVI wieku znamienici gdańscy patrycjusze chętnie kupowali tu grunty na letnie rezydencje. Budowali albo kupowali dwory, a obok zakładali ozdobne ogrody: Park Oruński, Park Ferberów czy dawny ogród Andreasa Schopenhauera.

W XIX wieku w pogodne dni gdańszczanie chętnie zabawiali się w ogrodach tutejszych gospód: „Zur Ostbanhof”, „Harmonia” czy „Trzy Świńskie Głowy”. O nich też będzie mowa.

Orunia – dzielnica z duszą

Orunia przez wiele dekad uchodziła za dzielnicę zaniedbaną, a osobom z zewnątrz zazwyczaj brakowało powodów do odwiedzin w tej części Gdańska. Ostanie lata przyniosły jednak sporo pozytywnych zmian w oruńskiej przestrzeni, a i lokalni mieszkańcy jakby odkryli osobną tożsamość tej ciekawej okolicy.

Interesujących obiektów i zabytków na obszarze Oruni nie brakuje. Warto odwiedzić rozległy park z Dworem Oruńskim, nieco wyżej znajduje się Zbiornik Wody Stara Orunia z ciekawym punktem widokowym.

Zobacz też – Monitoring Gdańsk – jak wybrać najlepsze systemy monitoringu?

Przy ulicy Gościnnej zobaczyć można neogotycki kościół z I połowy XIX wieku, zabytkową kuźnię – najmniejszy dom podcieniowy na Pomorzu oraz zaskakująco ciekawy ciąg willowej zabudowy. Właśnie przy tej ulicy działa Ratusz Oruński, obiekt został otwarty w dawnym budynku ratuszowym, wcześniej w neogotyckim zabytku działał komisariat policji.

Zobacz też – Masaż: Klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia

Ciekawostek i interesujących wątków można w oruńskiej przestrzeni znaleźć znacznie więcej.

Zobacz też – Orunia

INFORMACJE
Oruńskie ogrody. Parki, aleje i cmentarze;
Wykład prof. Katarzyny Rozmarynowskiej;
Ratusz Oruński;
ul. Gościnna 1, 80-032 Gdańsk;
27 września 2022 r., godz. 17.00.
Wstęp wolny.