Przyroda

Park Siennicki

InfoGdansk
11 stycznia, 2022
Zdjęcie: Park Siennicki w Gdańsku.

Ten najmłodszy historyczny park gdański powstał w 1930 roku w związku z rozbudową pobliskich osiedli mieszkaniowych.

Po wybudowaniu przeprawy mostowej przez Martwą Wisłę (Most Breitenbacha – obecnie Most Siennicki) oraz uruchomieniu linii tramwajowej łączącej gdańskie Śródmieście ze Stogami – w opisywanej okolicy wyrastały kolejne ciągi mieszkaniowej zabudowy.

Zakreślone z wielkim rozmachem plany zakładały nawet rozbiórkę samotnej Bramy Żuławskiej i budowę w pozyskanej lokalizacji wielkiego osiedla, efektownie akcentującego wjazd do Gdańska od strony wschodniej.

Park Siennicki powstał w okresie Wolnego Miasta Gdańska

W Parku Siennickim zachował się układ przestrzenny z okresu jego powstania. Stary drzewostan pamięta czasy Wolnego Miasta Gdańska, warto więc zwrócić uwagę na ciągi rozłożystych kasztanowców oraz wielkie topole we wschodniej części opisywanego parku.

Powierzchnia Parku Siennickiego wynosi 1,6 hektara. Jego obszar zakreślają ulice: Siennicka, Elbląska, Powalna oraz Wygon. Od południa parkowy obszar styka się z ul. Elbląską, gdzie dawniej wizualnie łączył z niewielkim zieleńcem przy budynku dworca kolei wąskotorowej, kolejowy budynek nie przetrwał do naszych czasów.

Ze względu na ciekawie zaaranżowany plac zabaw park jest chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi. W okresie jesiennym w Parku Siennickim można też dosłownie garściami zbierać dorodne i lśniące kasztany.

Zobacz też – Czy depilacja laserowa jest dla mężczyzn?

W centralnej części opisywanego parku znajduje się specjalna rabata ustawiona w ramach programu „Gdańskie Motylówki”, według którego założeń w 21 gdańskich lokalizacjach posadzonych zostanie 350 sztuk krzewów z gatunku Budleja Dawida, potocznie zwanego motylim krzewem.

W północnej części parku zachowały się piękne brzozy, lipy, brzozy, jawory i klony.

Zobacz teżOd złotniczych arcydzieł do sklepów jubilerskich online

W pobliżu Parku Siennickiego znajduje się wspomniana wyżej Brama Żuławska – bezcenny zabytek przypominający o potężnych fortyfikacjach ziemnych wybudowanych w I połowie XVII stulecia.

Na zachód od opisywanego terenu rozciąga się obszar dawnych Zakładów Mięsnych, który ze względu na planowane inwestycje być może zostanie ciekawie włączony w ten fragment gdańskiej przestrzeni.

Galeria Park Siennicki w Gdańsku - fotografie