Użytkownicy wieczyści, współwłaściciele czy właściciele nieruchomości są zobligowani do płacenia podatku od posiadanych budynków, budowli czy gruntów. Również po zakończeniu budowy domu w kolejny podatkowym roku, istnieje konieczność zapłacenia takiego podatku. Co należy wiedzieć o tej daninie?
Posiadacze domów bliźniaczych, jednorodzinnych czy szeregowych mają obowiązek opłacania podatku od nieruchomości. Na jego wysokość składa się kilka różnych czynników, między innymi powierzchnia danego lokum. W jakich jednak sytuacjach istnieje konieczność rozliczenia się?
Czym jest podatek od nieruchomości?
Nie ma co ukrywać, na co dzień płacimy sporo różnego rodzaju podatków. Jest nim między innymi dochodowy czy ten od towarów i usług (popularny VAT). Dodatkowo, każdy właściciel budynku, ma obowiązek odprowadzenia do urzędu skarbowego kolejnej daniny. Obejmuje ona obiekty budowlane, nieruchomości, grunty, budowle, budynki i wszelkie ich części, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Podatek od nieruchomości zaliczany jest do danin samorządowych. Oznacza to, iż wpływy z niego trafiają do gminnego budżetu, w zależności od terytorium na której znajduje się dana nieruchomość. Organ podatkowy w tym przypadku to burmistrz, wójt lub prezydent miasta.
Rozwój technologii, umożliwia zapłatę tego typu podatków przez internet, np. jeżeli chodzi o dn-1 Gdańsk.
Kiedy następuje obowiązek podatkowy?
Do obowiązku zapłaty podatku dochodzi pierwszego dnia miesiąca, który nastąpi po nabyciu nieruchomości bądź jej części.
Jeżeli budynek lub jego część dopiero powstaje, to obowiązek zapłaty podatku rodzi się w z dniem 1 stycznia, roku następnego po tym, w którym budowa zostanie zakończona, lub rozpoczęto użytkowanie nieruchomości.
Aby jaśniej nakreślić tą sytuację posłużymy się przykładem. Jeżeli zakończymy budowę domu w grudniu 2021 roku, to podatkowy obowiązek, powstaje z dniem 1 stycznia 2022 roku. Jednak gdy prace budowlane swój koniec będą miały 1 stycznia 2022 roku, to obowiązek zapłaty podatku pojawi się dopiero 1 stycznia 2023 roku.
Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości?
Obowiązek zapłaty daniny mają wszystkie osoby, które posiadają nieruchomość. Powinny go uiszczać właściciele, samoistni posiadacze, wieczyści użytkownicy.
Od jakich nieruchomości pobierana jest opłata?
Podatkiem objęte są domy, mieszkania, budynku biurowe, hale magazynowe, grunty. Płacą go zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.
Czy są zwolnienia z podatku od nieruchomości?
Zwolnione z opłat tej daniny są grunty z drzewami i krzewami, lasy, użytki rolne. Również nieruchomości, które są własnością innych państw lub organizacji międzynarodowych są zwolnione z tych opłat. Podatkowi nie podlegają również grunty pod kanałami żaglowymi i wodami powierzchniowymi.
Terminy płatności podatku od nieruchomości
Osoby fizyczne, opłacają podatek w następujących ratach:
15 marzec – 1 rata,
15 maj – rata 2
15 września – rata 3
15 listopada – rata 4.
Prawne osoby płaca ten podatek cyklicznie co miesiąc, do 15 dnia miesiąca, aż do momentu, kiedy wygaśnie ten obowiązek.
Gdy podatek ten nie przekracza 100 złotych, należy wpłacić go w jednej racie.
Podatek od nieruchomości Gdańsk
Jeżeli jesteśmy np. mieszkańcami Gdańska i musimy złożyć dokumenty jak deklaracja in-1 i deklaracja dn-1, warto skorzystać z lokalnych firm, które oferują pomoc. Najnowsze technologie umożliwiają nam rozliczenie się bez wychodzenia z domu. Deklaracje online Gdańsk to prosty sposób na to, aby wpłacić podatek przez internet.