Rozrywka

Żuraw widokowy M3

InfoGdansk
31 października, 2024
Zdjęcie: Żuraw widokowy M3 z dawnej Stoczni Gdańskiej.

Ze względu na ukształtowanie terenu oraz walory architektoniczne i przyrodnicze – ciekawe widoki stanowią jeden z najważniejszych turystycznych atutów Gdańska. Panoramę miasta i okolic podziwiać można z naturalnych wzniesień oraz z funkcjonujących w wysokich budynkach tarasów widokowych.

Od kilku lat przestrzeń nadmotławskiego miasta można też oglądać z… wyłączonego z eksploatacji dźwigu stoczniowego.

Żuraw M3 – punkt widokowy na dźwigu stoczniowym

Wspomniany dźwig funkcjonuje pod nazwą Żuraw M3 i znajduje się na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, w pobliżu mostu pontonowego prowadzącego na produkcyjne tereny wyspy Ostrów.
Z wysokości ponad 30 metrów podziwiać można rozległą i tętniącą życiem przestrzeń portowo-stoczniową.

Widokowy projekt działa w ramach współpracy firmy Stocznia Cesarska Development z Fundacją Społecznie Bezpieczni, a jego celem jest aktywność w dziedzinie ekonomii społecznej i rewitalizacja przestrzeni na historycznym terenie stoczniowym.

Punkt widokowy funkcjonuje od kwietnia 2019 roku. Wejście na Żuraw M3 jest płatne, dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony jest na realizację celów statutowych wspomnianej wyżej fundacji.

Żuraw widokowy M3 zyskał ostatnio na widokowym znaczeniu. Wcześniej panoramę stoczniową podziwiano z tarasu widokowego na dachu Europejskiego Centrum Solidarności, ale ze względu na działalność deweloperską ten punkt widokowy stracił na atrakcyjności.

Zobacz też – widoki z tarasu Europejskiego Centrum Solidarności

Skąd nazwa M3? Litera „M” nawiązuje do Młodego Miasta, które jako nowa dzielnica Gdańska powstaje na postoczniowych terenach, natomiast cyfra „3” oznacza trzeci dźwig przy stoczniowym nabrzeżu.

Co widać z Żurawia M3?

Warto przypomnieć – produkcja stoczniowa rozpoczęła się na tych terenach w połowie XIX wieku, z początkowego i niepozornego zakładu wyrósł wielki kompleks produkcyjny, który jako Stocznia Cesarska działał na militarne potrzeby państwa niemieckiego. Pod koniec II wojny światowej tereny stoczniowe zostały zajęte i następnie niemal doszczętnie splądrowane przez oddziały Armii Czerwonej.

Powojenne dekady przyniosły dynamiczny rozwój produkcji okrętowej, a działająca w oparciu o dawne zakłady Stocznia Gdańska była uważana za jedną z największych stoczni na świecie! To coraz bardziej odległa przeszłość, z wielu przyczyn nastąpiła zmiana formuły działania, a funkcje produkcyjne kontynuowane są na obszarze wspomnianej wyżej wyspy Ostrów.

Wejście na Żuraw M3 przypomni więc o dawnych czasach i tak ważnej dla kraju produkcji stoczniowej.

Z wysokości nieco ponad 30 metrów doskonale widać dawny Wydział K-3 Stoczni Gdańskiej z dźwigami KONE, wielkie urządzenia nadal działają i od kilku lat pracują na potrzeby stoczni Karstensen. Przy lewym brzegu Martwej Wisły widać dok pływający z początku XX wieku, który pomimo słusznego wieku dobrze się sprawdza również i w obecnych czasach.

Panorama Stoczni Gdańskiej. Widok z Żurawia M3. Fot. Stocznia Cesarska Development.

Na drugim brzegu Martwej Wisły widać budowaną wielką halę, w której działać będzie
fabryka morskich wież wiatrowych Baltic Towers. Nieco dalej znajduje się rozbudowana infrastruktura Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Od strony „miejskiej” widokowych wrażeń też nie brakuje, aczkolwiek zlokalizowane w pobliżu bloki sporo zasłaniają. Uważnym wzrokiem uchwycić można strzelistą wieżę Ratusza Głównego Miasta, a od wschodniej strony szeroko rozpięty Most Trzeciego Tysiąclecia oraz charakterystyczną wieżę Muzeum II Wojny Światowej.

Godziny otwarcia dźwigu nie są regularne, informacje – +48 733 300 494 lub mail fundacja@ab.org.pl

Stoczniowy Żuraw M3 – ciekawe miejsca w okolicy

Takich miejsc w pobliżu Żurawia M3 nie brakuje, dlatego wspinaczkę na punkt widokowy warto połączyć z dłuższym zwiedzaniem postoczniowych terenów. W pobliżu opisywanego żurawia widokowego prowadzi Szlak Stoczni Cesarskiej, który łączy najważniejsze miejsca historii gdańskiego budownictwa okrętowego, porusza też tematykę solidarnościową, związaną z polskim dążeniami do zmian społeczno-politycznych.

Zobacz też – Kilka słów o spedycji

Warto odwiedzić Budynek Sali BHP (link), udostępnione w nim wystawy wartko opowiadają o działaniu stoczni i jej znaczeniu w szerszym kontekście historycznym.
W fascynującą tematykę dawnego życia codziennego przeniesie kolekcja prywatna, którą zobaczyć można w tak zwanym Szatniowcu, wystawa działa dzięki zaangażowaniu Morskiej Fundacji Historycznej.
Natomiast wystawa w Europejskim Centrum Solidarności ukazuje znaczenie stoczni i związanych z zakładem wydarzeń w szerzej ujmowanej historii.

Opustoszały teren wypełnia się powoli nowymi funkcjami i działalnością o innym niż produkcyjny charakterze. Działalność punktu widokowego na Żurawiu M3 jest tej tendencji dobrym potwierdzeniem.