Czy stolarka okienna może stanowić temat wystawy? Jak najbardziej tak, zwłaszcza gdy eksponaty dotyczą Gdańska, gdzie przez długie stulecia dbano o najmniejsze architektoniczne detale.
W Muzeum Gdańska zobaczyć można wystawę „Klamki, zamki, kolumienki. Detale zabytkowych gdańskich okien i drzwi ze zbiorów Bohdana Polonisa”, która nie wiadomo jak i kiedy przenosi w świat dawnego budownictwa miejskiego.
Zabytkowe klamki i zamki w Domu Uphagena
Wystawę nieprzypadkowo umiejscowiono w Domu Uphagena, okazała kamienica należała do zamożnej familii gdańskiej, a każdy detal jej wyposażenia był przemyślany i sporo mówił o bogactwie i wysokim poziomie intelektualnym jej właścicieli.
W nadmotławskim mieście architektoniczne detale odgrywały ważną rolę, bo nawet kształt klamek pokazywał społeczną pozycję i znaczenie lokatorów.
Na wystawie zobaczyć można kilkadziesiąt klamek, słupków okiennych czy też zawiasów z okresu od końca XVIII wieku do początku XX stulecia. Przedstawiona ewolucja stolarki okiennej obejmuje okresy historyzmu, secesji i modernizmu, eskpozycja ukazuje więc zmienność estetycznych upodobań na przestrzeni przeszło stulecia.
Uwagę przyciągają też wielkie zamki wejściowe z XVIII i XIX wieku.
o każdy, nawet najmniejszy detal. Po raz pierwszy prezentujemy wyjątkowe przykłady dawnych
okuć, które opowiadają o funkcjonalności i estetyce minionych epok. W zrozumieniu historii tych
przedmiotów pomogą także oryginalne, wielojęzyczne katalogi okuć z początku XX wieku – wyjaśnia dr Katarzyna Darecka, kuratorka wystawy z Muzeum Gdańska.
Formułę wystawy poszerza obszerna publikacja „Drzwi i wrota w Gdańsku”, której promocja odbyła się w połowie listopada w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.
Wystawę w Domu Uphagena oglądać można do 12 stycznia 2025 r.
Kolekcja Bohdana Polonisa
Na opisywanej wystawie zaznajomić się też można z opisami ciekawie wyjaśniającymi znaczenie i specyfikę poszczególnych epok w architekturze.
Warto zwrócić uwagę na niemieckojęzyczne katalogi z interesującą prezentacją okuć z początku XX wieku – barwnie i ciekawie wydane wręcz deklasują współczesne gazetki reklamowe.
Prezentowane eksponaty pochodzą z kolekcji pana Bohdana Polonisa, który od przeszło trzydziestu lat prowadzi firmę „Polonis Okna Drewniane”, do tego zadziwia znajomością tematu i kolekcjonerskim zaangażowaniem.
Wspomniana firma często podejmuje wymagające renowacje zabytkowej stolarki okiennej. Takim tematami były na przykład renowacja fasady Nowego Domu Ławy przy Długim Targu, montaż okien w neorenesansowym budynku Dworca PKP Gdańsk Główny czy tez renowacja Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim.
Wystawa „Klamki, zamki, kolumienki. Detale zabytkowych gdańskich okien i drzwi ze zbiorów Bohdana Polonisa”;
Muzeum Gdańska – Dom Uphagena;
ul. Długa 12, 80-827 Gdańsk;
Wystawa do 12 stycznia 2025 r.