Impreza już się odbyła

Informacje

Wystawa „Historia słowiańskiego pisma”

InfoGdansk
25 maja, 2020
Zdjęcie: Historia słowiańskiego pisma. Wystawa w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury.

Wystawa nieprzypadkowo rozpoczęła się 24 maja, bo tego dnia obchodzony jest Dzień Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury. Wystawę zobaczyć można się w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury przy ul. Długiej 35 w Gdańsku. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne jej otwarcie odbyło się w trybie online pod linkiem www.facebook.com/RCNKGdansk.

Tajemnice pisma słowiańskiego

Po raz pierwszy dzień pisma słowiańskiego i kultury był obchodzony w Rosji w 1863 roku, wtedy na szczeblu państwowym świętowano 1000. rocznicę wprowadzenia alfabetu słowiańskiego przez misjonarzy Cyryla i Metodego. Temat miał też niemałe znaczenie polityczne, bo propagowanie słowiańskiej historii i kultury wspierało płaszczyznę tak zwanego panslawizmu – dla ówczesnej Rosji narzędzia budowy wpływów w innych krajach i pacyfikacji nastrojów niepodległościowych narodów słowiańskich żyjących w granicach imperium rosyjskiego.

Wspomniani Cyryl i Metody zaproponowali alfabet zwany głagolicą, zdecydowanie odmienny od alfabetu stosowanego w kręgach oddziaływania kultury łacińskiej.

Czy zaproponowany alfabet był dla ludów słowiańskich cywilizacyjną rewolucją, czy też może już wcześniej Słowianie znali pismo i związane z nim sposoby utrwalania informacji?

W XIX wieku na popularności zyskały teorie o słowiańskich znakach runicznych z przedchrześcijańskich czasów, ale potem temat był podważany przez kolejnych naukowców i badaczy.

Ze względu na brak znalezisk i dowodów źródłowych nie powinno się jednak całkowicie tego wątku przekreślać, bo wiele poszlak wskazuje na stosowane przez dawnych Słowian pewnych systemów zapisu, niekoniecznie rozwiniętych do poziomu pełnofunkcjonalnego pisma. Temat jest bardzo ciekawy i warto poprzez wystawę się z nim zaznajomić.

INFORMACJE
Wystawa online „Historia słowiańskiego pisma”;
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury;
ul. Długa 35, 80-827 Gdańsk.