Impreza już się odbyła

Imprezy

Fotografie z tłem 2 – Gdańszczanie po 1945 roku

mateusz
9 października, 2018

Zapraszamy do Oliwskiego Ratusza Kultury na spotkanie autorskie z Olgą Dębicką, która zaprezentuje swoją najnowszą książkę. Będą to opowieści rodzinne z tygla narodowościowego po 1945 roku na Pomorzu, połączone z pokazem starych zdjęć przy aranżacji muzycznej.

Reportażowe portrety powojennych gdańszczan

Reportaże Olgi Dębickiej układają się w opowieść o mieszkańcach Trójmiasta i okolic po 1945 roku. Są to historie niemieckie, wileńskie, lwowskie, żydowskie, warszawskie, kaszubskie, kociewskie czy z rubieży południowo-wschodnich. Spisane historie przybliżają nam losy Niemców, którzy po wojnie musieli opuścić to miasto, i Polaków, którzy zamieszkali w ich dawnych domach. Autorka wspomina też gdańszczan mieszkających tu od pokoleń – pomimo zakrętów historii i różnych przeciwności losu.

Wśród bohaterów książki można zatem spotkać Charlottę Treder, żonę Helmuta Deglera, czyli Henryka Jabłońskiego, autora słynnej piosenki „Pierwszy siwy włos”, czy Rosę Anders, dla której najsilniejszym gdańskim wspomnieniem jest smak kawy zbożowej „Kaffee Ma-Ma” z Malborka. Ponadto w książce odkryjemy wspomnienia osób pamiętających Wolne Miasto Gdańsk, czasy wojny i późniejszą odbudowę miasta – dziadków Donalda Tuska, rodzinę Ewy Pobłockiej oraz osobę Łucji Toczyskiej.

Olga Dębicka otrzymała wiele nagród dziennikarskich i literackich

Olga Dębicka – dziennikarka, pisarka, podróżniczka. Współpracuje z regionalnym „Dziennikiem Bałtyckim”, ogólnopolskim portalem Wirtualna Polska, a od 14 lat jest stałym współpracownikiem „National Geographic”. Laureatka wielu nagród dziennikarskich i literackich, m.in. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich czy Golden Pen Top Journalist Award 2015. Szczególnie związana jest z Gdańskiem – swoim miastem rodzinnym, co jest zauważalne w jej twórczości.

INFORMACJE
Fotografie z tłem 2 – Gdańszczanie po 1945 roku;
Spotkanie z Olgą Dębicką;
Oliwski Ratusz Kultury;
ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, 80-320 Gdańsk
Spotkanie 9 października 2018, godz. 18:00