Impreza już się odbyła

Informacje

Wystawa „Chris Niedenthal. Fotograficzne życie miasta”

InfoGdansk
4 lutego, 2019
Zdjęcie z wystawy Wystawa "Chris Niedenthal. Fotograficzne życie miasta”.
Zdjęcie: Zdjęcie z wystawy Wystawa "Chris Niedenthal. Fotograficzne życie miasta”.

W Ratuszu Głównego Miasta ciekawa wystawa dotycząca gdańskich refleksji Chrisa Niedenthala – jednego z najbardziej znanych fotoreporterów w Europie. Na ponad 120 wielkoformatowych zdjęciach urywki z życia miasta Gdańska – przedstawienie dzielnic, charakterystycznych i mniej znanych zabytków, a przede wszystkim codziennego życia mieszkańców nadmotławskiego miasta.

Chris Niedenthal – fotograf „Solidarności”

W fotografiach rozważania nad gdańską przestrzenią i jej historycznym dziedzictwem oraz przyszłością tego niezwykłego miejsca. Jedno z ciekawszych ujęć przedstawia potężnie zbudowanego turystę na ratuszowej wieży, to symboliczne skrzyżowanie teraźniejszości z inspirującą przeszłością.

Chris Niedenthal urodził się w Londynie w rodzinie polskich emigrantów. W sierpniu 1980 roku dla mediów zachodnich dokumentował przebieg strajku w Stoczni Gdańskiej, jego fotografie były między innymi publikowane w amerykańskiej edycji Newsweeka. Do historii przeszła warszawska fotografia z przedstawieniem początku stanu wojennego – Chris Niedenthal uchwycił wojskowy wóz opancerzony na tle kina “Moskwa”, w którym akurat wyświetlano “Czas apokalipsy” w reżyserii Francisa Forda Coppoli. W tej wielopiętrowej i jakże przewrotnej symbolice nadzwyczaj trafna definicja grudniowej katastrofy i wskazanie źródła niechcianych represji i przemocy. W 1986 roku Chris Niedenthal za fotografię sekretarza generalnego węgierskiego KC Janosa Kadara został wyróżniony nagrodą World Press Photo.

Opowieść o współczesnym Gdańsku

Gdańskie rozważania fotograficzne powstały dzięki współpracy Biura Kultury Urzędu Miasta Gdańska i Muzeum Gdańska z przedstawionym wyżej fotografem. Od sierpnia 2018 roku Chris Niedenthal wykonał kilka tysięcy zdjęć, niejednokrotnie nawiązywał też relację z uczestnikami fotografowanych przestrzeni – tak powstała wielowątkowa i emocjonalna opowieść o mieście i jego mieszkańcach. Ze względu na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska planowaną wystawę poszerzono o zdjęcia śp. Pawła Adamowicza.

Na wystawie sporo zdjęć dotyczących tematyki portowo-stoczniowej, to takie fotograficzne wskazanie źródeł gdańskiego fenomenu. Zdjęcia nowoczesnych obiektów korespondują z przedstawieniem miejsc zaniedbanych i zapomnianych – rozwój nie powinien być jednostronny i jednowymiarowy.

Przyjemność oglądania mogą psuć pozbawione symetrii odwołania do bieżącego polskiego sporu politycznego. Muzeum finansowane ze składek wszystkich podatników nie powinno być przestrzenią agitacji i promocji tych czy innych zapatrywań politycznych.

INFORMACJE
Chris Niedenthal. Fotograficzne życie miasta
Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk;
Bilety wstępu – według cennika muzeum;
Wystawa do 12 maja 2019 r.