Impreza już się odbyła

Informacje

Dziedzictwo Wielkiego Stepu

InfoGdansk
26 listopada, 2018
Dziedzictwo Wielkiego Stepu. Wystawa w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.
Zdjęcie: Dziedzictwo Wielkiego Stepu. Wystawa w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta.

W Galerii Palowej zobaczyć można kunsztowne eksponaty jubilerskie ze zbiorów Muzeum Narodowego Republiki Kazachstanu. Zabytki pochodzą z czasów starożytnych, średniowiecza oraz z XIX i XX wieku.

Prezentacja eksponatów znalezionych podczas prac archeologicznych w Kazachstanie

Większość tych misternie wykonanych ozdób odkryto podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie Kazachstanu. Ujęte w wystawowy projekt “Trakt Złotego Człowieka” będą prezentowane w muzeach całego świata, między innymi w Japonii, Korei Płd., Chinach, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Stanach Zjednoczonych.

Kazachstan jest postrzegany jako odległy i egzotyczny kraj z cywilizacyjnych obrzeży, znajomość historii i kultury tego wielkiego obszaru jest raczej nikła, tymczasem jego historia bardzo ciekawa i sięgająca czasów dalekiej starożytności. Grecki historyk Herodot opisywał Scytię (obejmującą między innymi obszar obecnego Kazachstanu) jako kraj zorganizowanej kultury stepowej, zamieszkany przez lud zaprawiony w bojach i opromieniony licznymi zwycięstwami.

Na wystawie sporo artefaktów znalezionych w scytyjskich kurhanach. Wykonane z hojnym wykorzystaniem złota potwierdzają wysoki status materialny ich dawnych właścicieli. Na terenie Kazachstanu znaleziono osiem pochówków tzw. Złotych Ludzi – lokalnych książąt o sporym znaczeniu i szeroko sięgających wpływach, w prezentowanych zbiorach znaleziska z trzech takich archeologicznych odkryć.

Na wystawie również ciekawe przedstawienia scytyjskich władców w zbrojach i stepowej odzieży.

Formułę poszerzają wykłady dotyczące na przykład uzbrojenia ludów stepowych oraz kuratorskie oprowadzania.

INFORMACJE
Wystawa „Dziedzictwo Wielkiego Stepu”;
Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska;
ul. Długa 46/47, 80-831 Gdańsk;
Wystawa do 10 grudnia 2018 r.