Impreza już się odbyła

Imprezy

Wykład profesora Krzysztofa Kornackiego „Gdańskie wątki filmowe”

InfoGdansk
8 lutego, 2019
Narodziny nowego Gdańska... Z wystawy "W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda" w Gdańskiej Galerii Fotografii.
Zdjęcie: Narodziny nowego Gdańska... Z wystawy "W podróży. Kolekcja barwnych diapozytywów Marcela Grisarda" w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Gdańsk nie miał nigdy wytwórni filmowej z prawdziwego zdarzenia, nie było tu centrów decyzyjnych polskiego kina. Choć miał świetnych aktorów, to nigdy tylu, ilu miały inne miejskie ośrodki. Pod tymi względami przewyższały go Warszawa, Kraków, Wrocław, nawet Łódź.

W gdańskiej scenerii powstało blisko trzydzieści produkcji filmowych

Ale to w mieście nad Motławą powstało blisko trzydzieści filmów, które można nazwać „filmami gdańskimi”, ponieważ Gdańsk jest w nich jednym z głównych bohaterów. Przesądzała o tym historia miasta, jego architektura, gdańskie genius loci. O tych filmach (przedwojennych i powojennych), ale także o obrazach, w których Gdańsk „występował” w rolach epizodycznych, będzie traktował wykład profesora Krzysztofa Kornackiego „Gdańskie wątki filmowe”.

„Do widzenia, do jutra” to film z 1960 roku, będący debiutem reżyserskim Janusza Morgensterna. To nie tylko romantyczna historia, ale przede wszystkim obraz polskiej młodzieży w drugiej połowie lat 50. Film oddaje niezwykłą atmosferę życia kulturalnego młodej inteligencji. Wśród scen rozgrywających się w Trójmieście można zobaczyć także fragmenty spektakli popularnych wówczas teatrzyków studenckich, takich jak „Bim Bom” i „Co To”.

Scenariusz powstał we współpracy z Bogumiłem Kobielą, Wilhelmem Machem i Zbigniewem Cybulskim – odtwórcą roli głównej. Sam Cybulski jest tu postacią wyjątkowo ważną. Mówi się, że inspiracją do powstania scenariusza była prawdziwa historia jego znajomości z Françoise Grisard – córką francuskiego konsula, który wraz z rodziną zamieszkał w Gdańsku w 1956 roku.

INFORMACJE
Wykład profesora Krzysztofa Kornackiego „Gdańskie wątki filmowe” oraz pokaz filmu „Do widzenia, do jutra” w reż. Janusza Morgensterna;
Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama;
ul. Długi Targ 24, 80-828 Gdańsk
10 lutego 2019 r., godz. 13.00-15.00;
Wstęp wolny