W dniu 12 grudnia w sali konferencyjnej Hydromechaniki na Politechnice Gdańskiej odbędzie się interesujący wykład, w którym przedstawione zostaną przyczyny powołania gdańskiej uczelni technicznej i pierwszych kilkanaście lat jej funkcjonowania.
Temat jest rzeczywiście bardzo ciekawy, efektowny architektonicznie kompleks Politechniki Gdańskiej jest doskonale kojarzony, ale początki działania tej ważnej uczelni są zdecydowanie mniej znane.
W roli prelegenta wystąpi dr Jan Daniluk, znakomity znawca dziejów Gdańska, zwłaszcza wątków historycznych z I połowy XX stulecia.
Wykład o początkach Politechniki Gdańskiej
Biblioteka Politechniki Gdańskiej wraz ze Stowarzyszeniem Absolwentów Politechniki Gdańskiej zaprasza na ostatnie spotkanie autorskie z cyklu spotkań na 120-lecie PG!
Kto i w jakich okolicznościach zaczął lobbować za powstaniem w Gdańsku pierwszej, z prawdziwego zdarzenia, uczelni wyższej? Jakie lokalizacje rozważano pod budowę przyszłej uczelni? Ile osób studiowało w pierwszych latach po otwarciu politechniki w Gdańsku? Dlaczego przed I wojną światową powrócono do pomysłu utworzenia (na bazie istniejącej już politechniki) jednak uniwersytetu? Kiedy w murach uczelni pojawiły się pierwsze studentki? Jak funkcjonowała politechnika w latach Wielkiej Wojny?
Na te i inne pytania postara się przedstawić odpowiedzi dr Jan Daniluk, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego, w popularnonaukowym wykładzie „Geneza, powstanie i rozwój politechniki w Gdańsku do 1918 r.”
Początki Politechniki Gdańskiej
Postulaty powołania wyższej uczelni technicznej były w Gdańsku zgłaszane przez całą ostatnią dekadę XIX wieku. Dynamicznie rozwijające się zakłady stoczniowe potrzebowały kadr o wysokich kwalifikacjach technicznych, działanie tego rodzaju uczelni potwierdziłoby też rosnące znaczenie Gdańska w rozległym Cesarstwie Niemieckim.
W 1897 roku na łamach „Danziger Zeitung” ukazały się artykuły Heinricha Rickerta, w których ten prężny i doświadczony polityk poparł koncepcję organizacji gdańskiej uczelni o technicznym profilu nauczania.
Do tematu przychylnie ustosunkowały się też władze miejskie, które myśląc przyszłościowo o tej inwestycji odkupiły od rodziny Uphagenów rozlegle tereny przy Michaelsweg, czyli obecnej ulicy Traugutta.
O prawo organizacji takiej uczelni ubiegały się też inne miasta z Wrocławiem i Poznaniem na czele.
Pomimo konkurencji innych miejskich ośrodków w dniu 16 marca 1898 roku posłowie pruscy zatwierdzili gdańską lokalizację uczelnianej inwestycji i przyznali 6 milionów marek na realizacje tego ambitnego celu.
Tak zaczęła się historia gdańskiej uczelni, od przeszło stulecia obecnej w przestrzeni Wrzeszcza, której nie oszczędzały późniejsze zawirowania historii.
Tych i wielu innych wątków dotyczyć będzie zapowiadany wykład, w którym z wielu względów warto wziąć udział.
Wykład „Geneza, powstanie i rozwój politechniki w Gdańsku do 1918 r.”;
Sala konferencyjna Hydromechaniki na PG;
Gabriela Narutowicza 11/12, 80-222 Gdańsk;
12 grudnia 2024 r., godz. 17.30;
Wstęp wolny.