Imprezy

„Kamienny ołtarz główny – manifest sporów religijnych” – wykład w kościele św. Jana

InfoGdansk
10 marca, 2023

Centrum św. Jana zaprasza na cykl wykładów „Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką”. Wykłady w ramach tego cyklu odbywać się będą w każdy ostatni wtorek miesiąca z wyjątkiem okresu wakacyjnego.

Wykłady prowadzić będą specjaliści z zakresu historii, historii sztuki, konserwacji zabytków oraz filologii klasycznej.

Wykład w kościele św. Jana w Gdańsku

Będzie o czym opowiadać, bo historia kościoła św. Jana, starań o utrzymanie stabilności kościelnej budowli i wreszcie powojennej odbudowy – to tematy wciągających i pasjonujących opowieści.

Kamienny manifest nowej wiary – tak można by określić arcydzieło Abrahama van den Blocka stworzone w Gdańsku przed czterema wiekami. Luteranie chcieli w nim unaocznić swoje reformatorskie idee w kontrze do katolików i kalwinistów. W gąszczu rzeźb kryje się wiele tajemnic zarówno biblijnych jak i teologicznych, które warto rozszyfrować, żeby zrozumieć artystyczne znaczenie tego wyjątkowego ołtarza.

Zatem wykład zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Warto dodać – omawiany zabytek sakralnej sztuki jest największym ołtarzem kamiennym w Polsce, a jego powojenna historia stanowi temat na osobne i pasjonujące przy tym opowiadanie. Autor dzieła Abraham van den Blocke pozostawił po sobie wiele innych wspaniałych zabytków gdańskiej architektury – między innymi doskonale kojarzoną Fontannę Neptuna, czy też reprezentacyjną fasadę Dworu Artusa.

Kościół św. Jana został ostatecznie ustabilizowany w latach 90-tych ubiegłego stulecia, prace ułatwiło zastosowanie nowoczesnych technik budowlanych, przede wszystkim betonowych zastrzyków wtłoczonych do głębokości prawie 30 metrów.

Po zakończeniu wieloletniej odbudowy w gotyckim wnętrzu działa Centrum św. Jana prowadzone przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Gdański kościół św. Jana – skarbnica sakralnej sztuki

Uwagę zwiedzających przyciąga kamienny ołtarz z początku XVII wieku. Ornamentyka tego dzieła opowiada o życiu i dokonaniach patrona świątyni św. Jana Chrzciciela. W południowej nawie bocznej zobaczyć też można monumentalny nagrobek Nathaniela Schrödera z uskrzydlonym lwem w centralnej części. Symbolika nieprzypadkowa, bo pochowany w tym miejscu gdańszczanin był przez pewien czas prorektorem uniwersytetu w Padwie i zyskał wielkie uznanie w weneckiej republice.

Zobacz więcej – kościół św. Jana w Gdańsku

Warto też zwrócić uwagę na epitafium Aldegundy Zappio, które upamiętnia zmarłą w wieku 10 lat dziewczynkę i jest wyrazem rodzicielskiego smutku i cierpienia.

Po zakończeniu odbudowy do wnętrza kościoła św. Jana wróciło sporo zabytków z między innymi pobliskiego kościoła Mariackiego. Takim obiektem jest na przykład misternie rzeźbiona chrzcielnica ustawiona w północno-wschodniej części świątyni. Niektóre obiekty zostały też niedawno zrekonstruowane – na przykład empora w południowej nawie bocznej i organy chórowe w nawie północnej.

Ciekawych tematów związanych z tym kościołem kolejnym prelegentom z pewnością nie zabraknie.

INFORMACJE
Wykład „Kamienny ołtarz główny – manifest sporów religijnych.”;
Wykład w kościele św. Jana;
ul. Świętojańska 50, 80-840 Gdańsk;
28 marca 2023 r., godz. 18.00;
Wstęp wolny.