Informacje

Wycieczkowce w Porcie Gdańsk. Rozpoczęcie sezonu 2023

InfoGdansk
19 kwietnia, 2023
Zdjęcie: Falochron Zachodni - jeden z najciekawszych gdańskich punktów widokowych.

Pierwszy w tym roku luksusowy statek pasażerski zacumuje 20 kwietnia przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte. Wspomnianym wycieczkowcem będzie „Hamburg”, który pływa pod bahamską banderą i już wielokrotnie gościł w Gdańsku. W tym roku pojawi się dwukrotnie, bo również w dniu 20 maja.

Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Wpłynięcie statku planowane jest na około godz. 11.00.

Wycieczkowce w Porcie Gdańsk

Ubiegłoroczny sezon statków wycieczkowych w Gdańsku był bardzo udany. Do Portu Gdańsk od maja do września wycieczkowce zawijały łącznie 79 razy. Na ich pokładach podróżowało 29,5 tys. pasażerów. Największym statkiem był liczący ponad 239 metrów długości wycieczkowiec „Marina”. Najlepszy pod względem zawinięć sezon odnotowano w 2018 roku. Do Portu Gdańsk wpłynęło wtedy 67 jednostek z nieco ponad 30 tys. pasażerów.

Zwiększona liczba zawinięć wycieczkowców w roku ubiegłym spowodowana była agresją Rosji na Ukrainę, wskutek której armatorzy zrezygnowali z zawinięć do portu w St. Petersburg.

– Jednostki, które rokrocznie wpływały do St. Petersburga, zostały rozdzielone na inne porty bałtyckie. A były to konkretne ilości – około 350 zawinięć. Zyskały na tym przede wszystkim porty średnie – do których zalicza się Gdańsk – ale także np. port Rønne na Bornholmie, Kłajpeda na Litwie, Ryga na Łotwie, czy też port w Visby na szwedzkiej Gotlandii – wyjaśnia Michał Stupak, menadżer klienta w Porcie Gdańsk.

 

Wycieczkowce w Gdańsku w 2023 roku

W tym roku wycieczkowce w Porcie Gdańsk będą cumować ok. 50 razy. Najdłuższą spodziewaną jednostką będzie „Bolette”, pływająca pod bahamską banderą i mierząca 238 metrów długości. Jej przybycie jest planowane na 10 maja. W tym roku sezon zakończy się nietypowo, bo tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W dniu 17 grudnia do Gdańska przypłynie maltański „Hanseatic Nature”, mierzący 139 metrów długości.

Zobacz też – Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę jazdy w Gdańsku?

Możliwości Portu Gdańsk są znacznie większe. Gdański port może teoretycznie przyjąć do 120 jednostek wycieczkowych w ciągu roku. Wszystkie operacje odbywają się na nabrzeżach przeładunkowych: Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, Nabrzeżu Oliwskim oraz na Nabrzeżu WOC II. Dlatego też na czas pobytu jednostki pasażerskiej w Porcie Gdańsk konieczne jest wydzielenie tzw. strefy bezpieczeństwa dla osób, które bezpośrednio zajmują się obsługą jednostki.

Vider – Twoja domowa wyszukiwarka legalnych źródeł VOD, filmy i seriale online na wyciągnięcie ręki w jednym miejscu i w pełni legalnie.

Na rozwój żeglugi wycieczkowej wpływ ma zarówno sytuacja geopolityczna w regionie oraz zaangażowanie samorządów i organizacji turystycznych.

– Trzeba przekonywać armatorów wycieczkowych, że basen Morza Bałtyckiego to region spokojny i bezpieczny. Musimy być aktywni w organizacjach takich jak Cruise Baltic, czy Cruise Europe, prezentować naszą ofertę handlową podczas targów w Europie, czy Stanach Zjednoczonych. Patrząc z perspektywy ostatnich targów w Miami, w których uczestniczyliśmy widać wyraźnie, że to, co przyciąga linie żeglugowe, to oferta turystyczna portowego miasta. Chcemy pokazywać potencjał Gdańska i całego Pomorza. Mamy bowiem ogromną szansę na przejęcie turystów dotychczas pływających do portu w St. Petersburgu – dodaje Michał Stupak.

 

Atrakcje Gdańska i Pomorza

Miasto Gdańsk wraz z całym Pomorzem stanowią atrakcyjną destynację dla turystów nie tylko z Europy, ale z całego świata. Jak wynika z danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej i Pomorskiego Instytutu Naukowego, w 2022 r. Gdańsk odwiedziło 2 088 444 turystów, w tym 557 818 zagranicznych. Najwięcej z Niemiec, krajów skandynawskich i Wielkiej Brytanii.

Zobacz też – Sankcja kredytu darmowego – kiedy można z niej skorzystać?

Wśród miejsc, które najchętniej zwiedzali było Westerplatte. Wielką popularnością cieszy się również Zamek w Malborku, czyli dawna stolica prężnie działającego państwa Zakonu Krzyżackiego.

Turyści zagraniczni odwiedzają również muzealny obszar dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Stutthofie.

Awizacje wycieczkowców dostępne są na stronie Portu Gdańsk. Można je znaleźć pod linkiem www.portgdansk.pl/port/cruise-to-gdansk/awizacje-wycieczkowcow-2023/.