Inne

Dźwig pływający Maja

InfoGdansk
15 czerwca, 2017
Podziel się

Ten jeden z największych europejskich dźwigów pływających powstał w 1980 roku w Sewastopolu, zatem w czasach i na obszarze Związku Radzieckiego. Konstrukcja wybitnie trwała i funkcjonalna, zatem nie wszystko co radzieckie musiało być pozbawione sensu i byle jakie. Nazwa dobrana wyjątkowo trafnie, kojarzy się z bajkową pszczółką i wpisaną w tę postać zaradnością i pracowitością.

Na sporej platformie funkcjonują dwa żurawie o udźwigu 330 i 100 ton. Możliwość obrotu ramienia o 360° decyduje o funkcjonalności jednostki i szerokich możliwościach jej zastosowania. Maja pojawia się w stoczniach, portach i na otwartym morzu. Dźwig pomaga przy przeładunku generatorów, transformatorów, komponentów elektrowni wiatrowych, a nawet przy wodowaniu mniejszych jednostek. Nietypowym zadaniem był udział w demontażu mostu w łotewskiej Lipawie.

Jednostka przez wiele lat była największym dźwigiem pływającym w Polsce, ale niedawno (maj 2017) została zdetronizowana przez dźwig Consul z gdańskiej stoczni Marine Projects Ltd.

INFORMACJE

Maja – dźwig pływający typu BOGATYR

Rok i miejsce budowy – 1980, Sewastopol

Operator – Polskie Ratownictwo Okrętowe

Udźwig – hak główny 330 ton, hak pomocniczy – 100 ton

Wysokość udźwigu – 46 m hak główny, 39 m hak pomocniczy

Napęd – dwa silniki Sulzera 2×1086 KM

InfoGdansk
InfoGdansk – portal gdański z nawiązaniami do historii i turystycznych atrakcji regionu. To przedłużenie przewodnickiej aktywności gdansktur.pl