Impreza już się odbyła

Imprezy

Wernisaż wystawy “Pamięć – sopocka społeczność żydowska”

InfoGdansk
24 września, 2018

30 września o godz. 16.00 zapraszamy na wernisaż wystawy “Pamięć – sopocka społeczność żydowska”.

Żydowska społeczność odegrała ważną rolę w przedwojennych dziejach Sopotu. Obecnie najważniejszym świadectwem jej istnienia jest niewielki cmentarz zachowany przy ulicy Malczewskiego. Brama cmentarna sopockiego kirkutu jest zresztą jedynym tego typu zachowanym zabytkiem na całym Pomorzu.

W Sopocie niewiele nawiązań do dziejów lokalnej społeczności żydowskiej

O ile w przypadku Gdańska i Gdyni można znaleźć szereg śladów żydowskich w miejskiej przestrzeni, takich jak tablice, pomniki czy odtworzone napisy, o tyle w kurorcie – nie licząc skromnej, schowanej przed oczyma przechodniów tablicy upamiętniającej rozebraną w 1939 roku sopocką synagogę – na próżno szukać takich tropów. Także badacze dziejów Sopotu do tej pory niewystarczająco wiele uwagi poświęcili rzetelnym i szczegółowym badaniom nad dziejami żydowskich mieszkańców tego nadbałtyckiego kurortu.

Prezentowana wystawa, przygotowana w szczególnym roku 2018, kiedy przypada zarówno osiemdziesiąta rocznica spalenia sopockiej synagogi, jak i pięćdziesiąta rocznica Marca ’68 – jest w istocie pierwszą próbą przedstawienia losów sopockich Żydów w postaci ekspozycji muzealnej. Co istotne, narrację rozciągnięto w czasie również na okres powojenny, wskazując na często zapominany fakt odrodzenia się (choć w szczątkowej formie) żydowskiego życia w polskim już Sopocie.

Uzupełnieniem plansz tekstowych i materiału ikonograficznego są judaika niezwiązane bezpośrednio z Sopotem, lecz pochodzące z kilku polskich kolekcji muzealnych. Stanowią wartościowe dopełnienie narracji, bowiem ukazują kulturę materialną społeczności żydowskiej jako takiej.

INFORMACJE
Wernisaż wystawy “Pamięć – sopocka społeczność żydowska”
30 września 2018, godzina 16.00
Muzeum Sopotu
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot
Wystawa czynna do 27 stycznia 2019 r, od wtorku do niedzieli w godz.
10.00 – 16.00. W niedzielę wstęp wolny.