Rozmaitości

Transport morski a zabezpieczenie ładunku w kontenerach

InfoGdansk
31 maja, 2022

Współcześnie każdego dnia z jednego końca świata na drugi przewożone są dziesiątki tysięcy towarów. Mowa zarówno o transporcie lądowym, jak i samolotowym i morskim. We wszystkich przypadkach kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie ładunków, aby dotarły do celu we właściwym stanie. W celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia towarów, wykorzystuje się specjalne kontenery. Są one szczególnie ważne w transporcie morskim ze względu na dość ekstremalne warunki pogodowe.

Kontenery morskie a plomby kontenerowe

Warunki atmosferyczne na morzu zmieniają się dość często. Aby chronić przewożone towary stosuje się nowinki technologiczne i inne sprawdzone metody, które nie tylko usprawniają proces załadunku, ale również minimalizują ryzyko uszkodzenia towarów lub ich kradzieży.

Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą plomby kontenerowe, które charakteryzują się odpowiednią trwałością. Taka plomba zabezpieczająca posiada swój własny unikatowy klucz dostępu oraz kod kreskowy. Zerwanie plomby stanowi dowód na ingerencję osoby nieupoważnionej lub na działalność złodzieja.

Przewożone w kontenerze morskim towary powinny być jednak dodatkowo chronione przed przemieszczaniem się w trakcie rejsu oraz przed wilgocią, wodą i zbyt wysoką temperaturą. Dlatego też konieczne staje się wykorzystanie specjalnych chłodnic, izolacji termicznych, wentylatorów czy innych mechanizmów dostosowanych do rodzaju przewożonego produktu. Po więcej informacji zapraszamy na https://plomby.biz/.

Co może zagrażać ładunkom podczas transportu morskiego?

Przede wszystkim, podczas rejsu każdy towar narażony jest na uszkodzenia natury mechanicznej lub wahania temperatury i wilgoć. Aby zabezpieczyć odpowiednio ładunek, należy zastosować specjalne opakowania, pochłaniacze wilgoci, chłodnice i nie tylko. Wahania temperatury w kontenerach w transporcie morskim mogą dochodzić nawet do 50 stopni! W rezultacie, istnieje spore ryzyko, że uszkodzeniu ulegnie nie tylko opakowanie, ale także produkt.

Dochodzi tutaj również kwestia usterek mechanicznych, wynikających z np. przemieszczania się ładunku w trakcie rejsu. Dlatego wielkość kontenera musi być dostosowana do rodzaju towaru, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona do maksimum. Wolne miejsca najlepiej wypełnić folią bąbelkową, gąbkami lub styropianem, aby zminimalizować ewentualną siłę nacisku podczas przemieszczania się ładunku.

W przypadku przewożenia maszyn przemysłowych należy także pamiętać o zabezpieczeniu ich przed korozją. Mowa tutaj przede wszystkim o opakowaniach próżniowych, foliach zabezpieczających czy specjalnych kratownic.

Transport morski a nowe technologie

Dzięki zastosowaniu nowych technologii transport morski jest coraz bezpieczniejszy. W kontenerach można bowiem instalować sprzęt monitorujący temperaturę, wstrząsy czy jakiekolwiek inne parametry, informujące o stanie fizycznym towaru. Pozwala to szybko reagować na sytuacje krytyczne, a także określić ewentualną przyczynę uszkodzenia ładunku. Warto też pamiętać, że do przewozu towarów transportem morskim wymagane jest spełnienie szeregu kryteriów, bez których ładunek może zostać nie wpuszczony na pokład statku.