Rozmaitości

Soczewki kontaktowe – wybierz odpowiedni rodzaj

InfoGdansk
19 września, 2023
Zdjęcie: Zdjęcie autorstwa Freepik.

Soczewki są doskonałym zamiennikiem okularów, a na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów, które dzielą się na różne kategorie. Czasami trudno jest się zdecydować, które z nich będą najlepsze dla konkretnej osoby czy wady wzroku. Warto zatem bliżej przyjrzeć się kryteriom i sprawdzić, które z soczewek będą idealnie dopasowane.

Kategoria soczewek według materiału

Rodzaje soczewek z tej kategorii dzielą się na soczewki kontaktowe miękkie i twarde, z czego ten drugi rodzaj dzieli się dodatkowo na soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Soczewki twarde są wykonane z Polimetakrylanu metylu i charakteryzują się wysoką sztywnością, co dla wielu osób jest dość dużym utrudnieniem. Soczewki miękkie są delikatne, bardzo dobrze przepuszczają tlen i są praktycznie niewyczuwalne podczas użytkowania. 

Kategoria soczewek według czasu noszenia

Można wyróżnić rodzaje soczewek, które nosi się jednorazowo lub wielokrotnie i w tym wypadku do wyboru są soczewki kontaktowe jednodniowe i wielokrotnego użytku, które nosi się określony czas. Mogą to być soczewki kontaktowe miesięczne, dwutygodniowe czy trzymiesięczne.

Soczewki jednorazowego użytku są oczywiście najbardziej higieniczne, gdyż po zdjęciu wyrzuca się je po prostu. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację soczewek lub też mają wrażliwe oczy. Zapewniają one maksymalny komfort użytkowania, nie starzeją się i doskonale sprawdzą się w przypadku osób z alergiami.

Soczewki kontaktowe miesięczne, dwutygodniowe czy trzymiesięczne należy regularnie pielęgnować, a więc po każdym zdjęciu muszą być wyczyszczone i zdezynfekowane. Obecnie wiele osób decyduje się na soczewki kontaktowe miesięczne, gdyż jest to najbardziej opłacalna opcja, a do wyboru są różne marki, dzięki czemu można dobrać właściwe szkła dopasowane do potrzeb najbardziej wymagających osób. 

Jeśli chodzi o rodzaje soczewek wielokrotnego użytku, to na rynku są również soczewki roczne, które nosi się jedynie w ciągu dnia i polecane są one osobom, które nie mają możliwości wyboru soczewek o krótszym czasie wymiany. 

Kategorie soczewek według zastosowania

Wśród soczewek kontaktowych można wyróżnić modele służące do korekcji wad wzroku, które mogą być nabyte lub wrodzone. Wyróżnia się w tym wypadku soczewki sferyczne, których zadaniem jest korekcja dalekowzroczności bądź krótkowzroczności. Soczewki multifokalne nadają się dla osób, które cierpią na starczowzroczność, a soczewki dla astygmatyków korygują astygmatyzm. Można także znaleźć na rynku soczewki lecznicze, które zastępują opatrunki lub leki w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Jeśli ktoś nie ma wady wzroku, to także może nosić soczewki, które określane są jako soczewki kosmetyczne. Dzięki nim można zmienić kolor tęczówki, a tym samym swój wygląd. Dodatkowo przy ich pomocy można ukryć zewnętrzne wady wzroku, a więc na przykład zaćmę. 

Kategorie soczewek według trybu noszenia

W tej grupie znajdują się soczewki dzienne, które można nosić maksymalnie do 14 godzin na dobę i są one w obecnej chwili jednymi z najpopularniejszych. Kolejnym rodzajem są soczewki elastyczne, których nie trzeba ściągać do snu i mogą być noszone przez maksymalnie tydzień. Jeśli chodzi o rodzaje soczewek według trybu noszenia, to ostatnią grupą są soczewki ciągłe, które nadają się do użycia przez okres maksymalnie 30 dni ciągłego noszenia. 

Tak szeroka oferta soczewek sprawia, że każdy znajdzie idealny rodzaj dopasowany do stylu życia, potrzeb czy wady wzroku. Niektórzy pewnie zdecydują się na soczewki kontaktowe miesięczne, inni na dwutygodniowe, a kolejna grupa wybierze soczewki jednodniowe.