Zabytki

Śluzy przegalińskie

InfoGdansk
12 kwietnia, 2016
Zdjęcie: Śluza Północna

Przez długie wieki okolicę określano jako Einlage, dopiero po II wojnie światowej wprowadzono nazwę „Przegalina”, zupełnie oderwaną od historycznego kontekstu. Osada zyskała na znaczeniu pod koniec XIX wieku, gdy w ramach budowy Przekopu Wisły właśnie tutaj odcięto Martwą Wisłę od głównego nurtu.

Wybudowana śluzy służyły regulacji poziomu wody w nurcie rzeki, były też kluczowym ogniwem przeciwpowodziowego zabezpieczenia Gdańska i okolic. Śluzy stały się ważnym elementem wodnej komunikacji, przez wiele stuleci transport rzeczny decydował o gospodarczym funkcjonowaniu Żuław Wiślanych, w przegalińskich śluzach obsługiwano kilkanaście tysięcy jednostek rocznie!

W latach 1975-82 powstała nowoczesna Śluza Południowa. Wyłączona Śluza Północna została wpisana na listę zabytków, jak najbardziej słusznie, bo ciekawie upamiętnia myśl hydrotechniczną z końca XIX stulecia. Na zabytkowych stalowych wrotach zachowała się tablica z napisem „J.W. KLAWITTER DANZIG 1894”. Zakład Klawitterów był pierwszą nowoczesną stocznią w Gdańsku, to temat na osobne i ciekawe opowiadanie…