Rozmaitości

SIBO – co to takiego? Objawy, przyczyny i leczenie

InfoGdansk
15 grudnia, 2022

Coraz częściej diagnozuje się SIBO, czyli zaburzenie układu pokarmowego. Jeżeli nie będzie się go leczyć, mogą pojawić się uciążliwe dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy inne, różne choroby. Czym dokładnie jest SIBO i jak je leczyć?

Czym jest SIBO?

SIBO (z jęz. ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Jest to stan organizmu kiedy w jelicie cienkim występuje zwiększona liczba bakterii, niż w przypadku prawidłowego stanu fizjologicznego. Mechanizmy obronne zapobiegają pojawieniu się nieprawidłowej mikroflory, jednak wiele czynników zaburza ich funkcjonowanie, w wyniku czego ryzyko występowania SIBO ulega zwiększeniu.

Jakie są objawy SIBO?

Dolegliwości występujące przy SIBO są mało charakterystyczne – wiele z nich towarzyszy innym chorobom. Czasami zdarza się, że u wielu pacjentów zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego przebiega bezobjawowo. Zwykle jednak pojawiają się takie problemy, jak:

bóle brzucha,

nadmierne oddawanie gazów,

uczucie pełności w jamie brzusznej,

wzdęcia i towarzyszące im zaparcia,

biegunka tłuszczowa – wynikająca z utrudnionego trawienia tłuszczów,

niedokrwistość – spowodowana zmniejszonym wchłanianiem witaminy B12,

zmęczenie i zaburzenia psychiczne – związane z niedoborem witamin oraz składników mineralnych.

Podczas zaawansowanej postaci choroby, pojawiają się kolejne dolegliwości, które powinny skłonić pacjenta do diagnostyki:

  • nieuzasadniona utrata masy ciała,
  • osłabienie kości – ma to związek z niskim poziomem witaminy D oraz wapnia,
  • zmiany skórne – jak np. trądzik różowaty.

W skrajnych przypadkach występują zaburzenia wchłaniania, trawienia bądź nawet niedożywienia.

Dlaczego cierpię na SIBO? Przyczyny zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Istnieje wiele przyczyn występowania SIBO, jednakże nie wszystkie są znane. Na pewno nie ma ryzyka zarażenia się tą chorobą od drugiego człowieka. SIBO może wywołać m.in.:

  • wrodzone bądź nabyte nieprawidłowości anatomiczne,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • stosowanie niektórych leków,
  • zaburzenia odporności,
  • dysfunkcje narządów, jak np. niewydolność nerek,
  • choroby współistniejące, cukrzyca czy choroba Leśniowskiego-Crohna.

Rozpoznanie i badanie SIBO

Aby wdrożyć poprawne i skuteczne leczenie SIBO istotne jest prawidłowe rozpoznanie przyczyny zaburzonej mikroflory pacjenta. Jak więc wygląda badanie przy podejrzeniu SIBO? Lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i podejrzeniu zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, skieruje pacjenta na dodatkowe badania. Są to:

  • badania laboratoryjne krwi,
  • testy oddechowe,
  • endoskopia,
  • RTG przewodu pokarmowego,
  • badanie bakteriologiczne treści pobranej z jelita (wykonywane podczas endoskopii).

Jak wygląda leczenie SIBO?

Przebieg leczenia jest złożone i dopasowane do każdego pacjenta indywidualnie – ma to związek z przyczyną występowania SIBO oraz stanu fizjologicznego. Opiera się ono na eliminacji przyczyn choroby, łagodzeniu objawów, eliminacji rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego oraz ewentualnym uzupełnieniu niedoborów żywieniowych.

Często wykorzystuje się również leczenie antybiotykami. Jego głównym celem jest obniżenie bakterii w jelicie cienkim. Należy pamiętać, że aby zadbać o prawidłową odbudowę mikroflory trzeba stosować probiotykoterapię.

Cierpię na SIBO, czy muszę mieć odpowiednią dietę?

TAK! SIBO to zaburzenie układu pokarmowego, więc prawidłowo zbilansowana dieta odgrywa kluczową rolę. W jadłospisie osób cierpiących na SIBO powinno znaleźć się jak najmniej węglowodanów prostych. Natomiast jeżeli u osoby chorej występuje niedożywienie, dieta powinna być bogata w składniki mineralne (żelazo, wapń) i witaminy oraz zwiększenie ilości spożywanych kalorii.

Opracowanie: Jutro Medical