Noclegi

Po zdrowie nad bałtyckie wybrzeże

InfoGdansk
28 listopada, 2022

Czy zimowy wypoczynek nad Bałtykiem może mieć sens? Czy w zdecydowanie bardziej wymagających warunkach pogodowych odpoczynek jest możliwy? Jak najbardziej tak, korzyści związanych z takim odpoczynkiem jest naprawdę sporo, a zapotrzebowanie na pobyty zdrowotne nad morzem doczekało się bogatej oferty ze strony hoteli i wyspecjalizowanych ośrodków rehabilitacyjnych.

Dlaczego zimą warto przyjechać nad morze

Zalet zimowego wypoczynku nad morzem rzeczywiście nie brakuje. Przede wszystkim – cisza i spokój. W okresie letnim bałtyckie wybrzeże aż tętni od turystycznego nadmiaru, wyszukanie zacisznego fragmentu plaży graniczy z cudem, a tłumy w atrakcyjnych miejscach sporo odbierają z przyjemności zwiedzania.

Jakże inaczej popularne turystycznie miejscowości prezentują się zimową porą, gdy do spacerów zachęca bezkres morskiego krajobrazu, a na pustych promenadach można spokojnie uprawiać jogging i marsze w formule nordic-walking.

W nadmorskim regionie zimowe miesiące oznaczają najbardziej korzystne stężenie jodu, tak ważnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie układu odpornościowego oraz właściwej pracy tarczycy. Zimowy kontakt z bałtyckim jodem łagodzi też skłonności alergiczne, ponadto działa antyseptycznie, czyli przynosi ulgę osobom z problemami skórnymi.

Walorów klimatycznych nie koniec, ze względu na silniejsze wiatry zima nad Bałtykiem oznacza kontakt z rześkim i krystalicznie czystym powietrzem, jakże innym od nieprzyjemnej zawiesiny zalegającej w dużych aglomeracjach miejskich.

Kwestie finansowe też mają spore znaczenie, bo jeżeli interesują nas wczasy rehabilitacyjne nad morzem oraz różnego rodzaju turnusy zdrowotne – proponowane ceny będą bardzo korzystne w porównaniu do pobytów w miesiącach letnich.

W trakcie nadmorskich spacerów podziwiać można przepiękną scenerię i oprawę krajobrazu, których trudno doświadczyć podczas innych pór roku. Niezapomnianych wrażeń dostarczy na przykład widok zmrożonego morza, oszronionych drzew czy też bajkowych kompozycji lodowych. Już po godzinie 15.00 słońce obniża się w stronę horyzontu, co nad morzem wygląda szczególnie malowniczo. W takich warunkach miłośnicy przyrodniczej fotografii z pewnością znajdą sporo inspiracji i natchnienia.

Po krajobrazowej wyprawie docenić też można rolę posiłku, bo gorąca zupa czy kubek grzanego wina nabierają znacznie głębszego znaczenia…

Zimowa pora doskonale też sprzyja zbieraniu bursztynu, w tych miesiącach woda nabiera największej gęstości i sztormowe fale wyrzucają na brzeg spore bryłki tak zwanego bałtyckiego złota.

Do takiego pobytu należy się oczywiście odpowiednio przygotować, przede wszystkim zabrać na wyjazd kilka warstw odpowiedniej odzieży. Przed wyjściem na dłuższy spacer warto ubrać się na tzw. cebulkę, a wcześniej sprawdzić poziom panującej na zewnątrz temperatury.

Zatem pomimo krótszego dnia i bardziej wymagającej pogody – korzyści z pobytu zdrowotnego nad morzem mogą być naprawdę bardzo ciekawe.

Uzdrowiska nad bałtyckim wybrzeżem

Możliwości ciekawego odpoczynku nie brakuje. Jeżeli myślimy o na przykład turnusie rehabilitacyjnym nad morzem warto wziąć pod uwagę znane od dziesięcioleci miejscowości uzdrowiskowe. Takim miejscem jest Ustronie Morskie, popularna miejscowość świetnie nadaje się na organizację wczasów dla seniora nad morzem oraz szeroko rozumianych pobytów zdrowotnych i rehabilitacyjnych.

Ciekawym obiektem działającym w wymagającej branży turystyki zdrowotnej jest Ośrodek Rehabilitacyjny Leśna Polana, na którego stronie http://lesna-polana.pl/ zapoznać się można z ofertą zabiegów prowadzonych z udziałem świetnie wyszkolonej kadry i wykorzystaniem nowoczesnego zaplecza. Obiekt oferuje więc hydromasaże, kąpiele solankowe, masaże podwodne, zabiegi z zakresu fizykoterapii, zatem doskonale nadaje się do organizacji turnusów zdrowotnych i wczasów rehabilitacyjnych nad morzem.

Z Ustronia Morskiego blisko też do Kołobrzegu – popularnego uzdrowiska obfitującego w ciekawe atrakcje turystyczne. Warto przejść się przez kołobrzeskie promenadę i molo, odwiedzić kilkuoddziałowe muzeum miejskie, czy też skorzystać z bogatej oferty rejsów po rozkołysanym Bałtyku.