Impreza już się odbyła

Informacje

Shared History. Splecione losy

InfoGdansk
27 kwietnia, 2018
Shared History. Splecione losy. Wystawa w Centrum św. Jana w Gdańsku.
Zdjęcie: Shared History. Splecione losy. Wystawa w Centrum św. Jana w Gdańsku.

Wystawa w Centrum św. Jana wpisuje się w szerszy projekt, w ramach którego twórcy z Polski, Litwy i Szwecji współdziałają z artystami, którzy z różnych przyczyn szukali ratunku w uchodźczym życiu.

Wystawa w gotyckich wnętrzach kościoła św. Jana

Wystawy prezentowane są w Gdańsku, Rydze i Sztokholmie. W gdańskiej odsłonie prezentacja dwóch korespondujących ze sobą prac autorstwa Agnieszki Wołodźko i Ibrahima Mouhanna.

“Czekając na Paulo Dall’Oglio”. W tej instalacji Agnieszka Wołodźko zaprasza widza do bezpośredniej obecności w artystycznie zakreślonej przestrzeni. Praca nawiązuje do włoskiego jezuity Paolo Dall’Oglio, który w trakcie wieloletniego pobytu w Syrii przyczynił się do odbudowy klasztoru św. Mojżesza Abisyńskiego i organizacji prężnej, ekumenicznie nastawionej wspólnoty. Krytyczny wobec reżimu Baszszara al-Asada w 2013 roku został porwany i przepadł bez wieści.

W artystycznie zaaranżowanej ścianie szczątki schodów i kolorystyka nawiązująca do okolic wspomnianego klasztoru, ponadto informacje o zaginionym oraz projekcja filmu dokumentalnego autorstwa Ibrahima Mouhanna.

Agnieszka Wołodźko jest artystką o dorobku związanym z malarstwem, fotografią, architekturą czy nawet współcześnie pojmowaną urbanistyką. Z wielkim zaangażowaniem wspierała też działalność CSW “Łaźnia”.

Pracą nawiązującą do instalacji gdańskiej artystki jest UnderWeAre w wykonaniu Ibrahima Mouhanna. Ten syryjski uchodźca pracował w opozycyjnej stacji telewizyjnej w Damaszku, po wybuchu wojny domowej znalazł schronienie w Szwecji.

W ciekawej etiudzie filmowej reżyser osadził akcję w samoobsługowej pralni. Bohaterowie odgrywają scenki dotyczące tematyki tolerancji/nietolerancji oraz różnych zabiegów pozbawiających ludzi prawa i zdolności do samodzielnego myślenia. W każdym chyba regionie i w każdym politycznym systemie pewnym siłom wyraźnie przeszkadza niezależność formułowania myśli i opinii.

W projekt Shared Memory-Splecione Losy zaangażowało się Nadbałtyckie Centrum Kultury, Łotewskie Centrum Sztuki Współczesnej z Rygi oraz Färgfabriken ze Sztokholmu.

INFORMACJE
Wystawa Shared History-Splecione Losy
Centrum św. Jana
ul. Świętojańska 50, 80-840 Gdańsk
centrumswjana.pl
Wystawa do 3 czerwca 2018 r.